Ingrid Ødegaard - Ikast Bordings nye nordmand
dansk intro dansk interview norsk intro norsk interview


af Katrine Johansen Heier

Baggrund

Ingrid Ødegård er født 1. marts 1983, og kommer fra Trondheim. Hendes første håndboldklubber var Kolstad, Ranheim og Træff, sit gennembrud fik hun i Stavangerklubben Sola, hvor også Tonje Nøstvold har spillet. Ingrid Ødegaard er noteret for 31 u-landskamper og 12 y-landskampe for Norge. Landsholdsmæssigt er det foreløbige højdepunkt bronzemedaljen ved U VM i 2003 i Makedonien, hvor Ingrid sammen med Siri Langseth udgjorde den norske keeperduo. Holdet talte navne som bl.a. Gøril og Marte Snorroeggen, Linn Kristin Riegelhuth, Ane Brustuen og den måske kommende Ikast spiller Alette Stang. Keeperstatistikken er stadig tilgængelig på nettet og man kan se at Ingrid Ødegaard endte på en godkendt, men ikke prangende 8. plads med 63/146 redninger, i øvrigt lige akkurat overgået af Frederikshavns Ditte Marie Andersen.

I 2002 skiftede Ingrid til Sola og flyttede til Stavanger i Vestnorge og fik sin debut i den bedste norske række. Sola holdet talte udover Ingrid Ødegaard også Ida Bjørndalen (Viborg HK) og Anja Edin (Storhamar) samt de lidt yngre, men også meget talentfulde Tonje Nøstvold og Camilla Herrem. Måske blev det FOR meget talent og for lidt rutine, i al fald havde Sola svært ved at etablere sig i toppen og en 6. plads i 2004/05 var det bedste resultat i de år Ingrid Ødegaard spillede i klubben. Selvom mange gode norske spillere har været omkring Sola er klubben i dag kun i den næstbedste norske række, hvilket vel skyldes at efterhånden som talenterne blev modne som spillere blev de plukket af andre klubber, hvilket jo også kom til at gælde for Ingrid Ødegaard.

Ingrid på besøg hjemme i Trondheim til en kamp mod Byaasen, foto Katrine Johansen Heier

Da Mimi Kopperud Slevigen i 2005 stoppede karrieren ønskede Larvik en yngre keeper, som stille og roligt kunne udvikle sig under Lene Rantalas kyndige vejledning. Larvik mente at Ødegaard var den helt rigtige til den rolle og Ingrid, som var begyndt at savne større udviklingsmuligheder end Sola gav mulighed for, var selvfølgelig smigret over tilbuddet fra Norges bedste klub og muligheden for at komme til at arbejde sammen med Lene rantala, som måske er et endnu større navn i Norge end her i Danmark

Ingrid Ødegaard tog således ikke til Larvik med forventninger om at slå Lene Rantala af holdet, men med et håb om at få mere og mere spilletid og med tiden overtage tjansen som førstekeeper. Realiteten har været at Ingrid ikke har fået så meget spilletid, som hun havde håbet. Til gengæld har hun fået et imponerende cv med to pokaltitler, tre norske ligamesterskaber samt deltagelse i massevis af champions league kampe, menaltså uden at have fået så meget spilletid. Selvom Lene Rantala fylder 40 i år holder hun stadig et højt niveau og det virker ikke som om Rantala har tænkt at stoppe karrieren lige med det første.

Sidste sommer deltog Ingrid Ødegaard på det norske hold ved EM i beach håndbold. Her gjorde den kommende Ikast-keeper så flot en figur, at hun blev kåret til turneringens bedste keeper. Norge mødte Bulgarien, grækenland, Østrig, Italien og Rusland i det indledende gruppespil. Her blev facit tre sejre og to nederlag og en plads i mellemspillet, hvor Norge mødte Kroatien, Ungarn, Serbien og Spanien og efter tre sejre her blev det til en plads i semifinalen, hvor Tyskland desværre viste sig at være et nummer for skrappe. Til gengæld tog Norge i bronzefinalen mod Rusland revance for et nederlag i det indledende puljespil, ikke mindst takket være fremragende keeperspil af Ingrid blev det til en samlet 3. plads - Norges bedste resultat nogensinde i beachhåndbold.

Ingrid som beach håndbold keeper, foto Paul Fekjær

Ingrid Ødegaard har været med til flere samlinger med det norske bobler / udviklingslandshold, men efter den gode præstation ved EM i beachhåndbold meldte Marit Breivik klart ud, at skulle Ingrid for alvor ind i landsholdstruppen, skulle hun også finde sig en klub og et hold med udsigt til mere regelmæssigt at få spilletid på højt niveau, derfor bestemte Inrid sig for at søge væk fra Larvik efter denne sæson selvom hun egentlig havde kontrakt til 2009.

Valget stod mellem Team Esbjerg og Ikast Bording og da Valerie Nicolas meddelte, at hun stoppede karrieren i Ikast efter denne sæson, blev det altså Ikast, som sikrede sig Ingrids underskrift. Ikast har de sidste tre sæsoner haft tre forskellige førstekeepere, Karin Mortensen, Rikke Schmidt og Valerie Nicolas. Nu ønsker man sig mere stabilitet på keeperpladsen og har skrevet en treårig kontrakt med Ingrid. Fra næste sæson skal Ingid Ødegaard udgøre et i al fald fra starten ligestillet keeperpar sammen med Camilla Eriksen. Norske udespillere har længe domineret Ikast holdet, som nu altså også får en norsk keeper.

Men førs skal Ingrid gøre sæsonen færdig som Larvik spiller. Larvik var igen i år suveræne i den norske Posten Liga, hvor man bare satte et enkelt point til (mod Stabæk). Derimod tabte Larvik mellem jul og nytår den norske pokalfinale til Byaasen og i Champions League gik det heller ikke helt Larviks vej i denne sæson, hvor Larvik har været svært ramt af sygdom og skader. Efter en 3. plads i puljespillet kvalificerede Larvik sig til Cup Winners Cuå, hvad Larvik langt hen ad vejen kan takke Ingrid Ødegaard for. I den sidste og altafgørende kamp mod Lada kom hun nemlig ind og reddede et straffekast med under et minut tilbage, sådan at Larvik kunne vinde kampen med et mål og dermed få de to point, som var nødvendige for at komme med i CWC, hvor Larvik nu er klar til finalen mod rumænske Rulmentul Brasov. I øvrigt 2. år i træk at cwc finalen står mellem et norsk og et rumæsk hold. Sidste år mødte Byaasen de rumænske mestre Oltchim Valcea.

Det bliver spændende at følge Ingrid Ødegaards udvikling i Ikast, klubben har store forventninger til det norske nyindkøb, og givet er det i al fald at Ingrid vil få en helt anden og mere afgørende rolle end hun har haft i Larvik


Kilder:
Ikasts hjemmeside
Solabladet
Stavanger Aftenblad
Østlands-Posten