TALENTERNE - The Next Generation
- serie på 'www.europamester.dk om morgendagens stjerner i dansk håndbold

Julie Parkhøi - landsholdsspiller fra Ajax

En af profilerne på det nye årgang 92/93 landshold er Ajax-backen Julie Parkhøi, en godt skydende venstrehåndet højre back, som har været med blandt Heine Eriksens udvalgte lige siden holdet spillede de første kampe mod Norge i maj 2008.

Julie skiftede som pigespiller (U14) fra Værløse til Ajax, hvor hun i denne sæson blev rykket op på klubbens ynglinge-hold et år før tiden, vi har fået Julies klubtræner Søren Nielsen til at skrive lidt om Ajax nyeste landsholdsspiller:

Julie Parkhøi har spillet i Ajax København siden sæsonen 2006/07. De sidste 2 sæsoner har Julie gennemgået en fantastisk udvikling, som er grundlagt på hårdt arbejde, med masser af hal trænings pas og fysisk træning. Julies udvikling er gået fra klub holdet til KHF´s unionshold, mini lands unionsstævne til DHF talenttræning og TD-samlinger.

I foråret 2008 fik Julie debut på U-17 landsholdet.

I år er hun ligesom en masse af de andre dygtige 92'ere rundt om i landet blevet rykket op for at spille på U-18 ligaholdet, så hun kan blive fysisk matchet.

Julie Parkhøi har et fremragende skud og spiller lidt atypisk, hvilket ofte kan forvirre modstander. I sit forsvarsspil er hun forudseende hvilket ofte resulterer i stjålne bolde. Dog kan hun være lidt svingende, derfor arbejder hun benhårdt på at blive endnu mere stabil i sit spil
.
Julie Parkhøi arbejder seriøst med sin udvikling og prioriterer håndbold utrolig højt, hun er i perioder i hallen to timer før træning, fordi det ikke rigtig kan betale sig at tage hjem i mellemtiden.

Julie Parkhøi - foto Mads Skamris

Julie Parkhøi præsenteres

hvad er dit fulde navn?
- Julie Parkhøi

har du et kælenavn
- For det meste bare "Parkhøi"

hvornår har du fødselsdag
- 24. juni 1992

(samme dag som Krims ukrainske bagspiller Maryna Vergelyuk, KIF Vejens Susanne Kastrup samt håndboldtvillingerne Camilla og Julie Transel, playmaker i SK Århus og fløj i FCK, red.)

højde + evt. vægt
- 177 cm og cirka 73 kg

hvilken plads/pladser spiller du
- Højre back

Har du egentlig altid spillet back ?
- Nej. Jeg startede som fløj, men som 2. års puslingepige-spiller blev jeg back. (Jeg er ikke helt sikker på tidspunktet, men det var deromkring)

tidligere klubber ?
- Værløse HK. (Jeg rykkede til Ajax i januar 2007)

hvor gammel var du da du startede på håndbold - hvordan gik det til
- Min mor er gammel håndboldspiller og så foreslog hun mig at spille håndbold. Så har det bare hængt ved lige siden. Jeg tror jeg var omkring 6-7 år, da jeg startede med at spille.

har du gået til andet sport end håndbold ?
- Jeg har engang gået til svømning , men det var kun for at lære det. Jeg interesserede mig slet ikke for det, på samme måde som jeg gjorde med håndbolden.

da du var helt lille, hvem var der dit første håndboldidol ??
- Det var vist Josephine Touray.

Har du nogen søskende og om de har gået til håndbold ?
- Jeg har en storebror, som har gået til basketball, men måtte stoppe pga. korsbåndsskade.

billederne her er måske ikke så skarpe, men vi syntes næsten de skulle med. Herover er Julie med Værløse ved Holstebro Cup i 2005
..og her med Værløse's pigehold mod Lammefjorden i 2006 - Julie med 7 tallet finder stregspilleren ...private fotos udlånt af Julie

Julie og klubholdet

Du spiller på ynglingeholdet i Ajax, selvom du iflg. din alder er junior - har du tidligere spillet med 90-91 ? ?
- Jeg trænede med 90-91 som puslingepige, så det er et godt stykke tid siden, ellers har jeg aldrig spillet med årgangen over mig selv (undtagen nu) :

Fra Sørens referater kender vi efterhånden navnene på de fleste af spillerne på Ajax DY hold, men kan du alligevel ikke kort liste jeres hold op plads for plads ??
Målvogter: Mia Pedersen (90), Louise Myrlund (90)
Streg: Camilla Ryrsø (91), Aysun Öztürk (90)
Venstre fløj: Julie Røddik (91), Cathrine Christensen (91)
Venstre back: Louise Nielsen (91)
Playmaker: Natascha Jensen (91), Isabella Nielsen (90)
Højre back: Julie Parkhøi (92)
Højre fløj: Nanna Svendsen (90)

Både jeres junior og jeres ynglinge spiller i østligaen, men mens ynglingene stadig i skrivende stund har den første sejr til gode, ligger juniorholdet med fremme i U16 ligaen - ærgrer du dig nogen gange over at du ikke spiller på U16 ?
- Nej, ikke rigtigt. Det er fedt at få en masse udfordringer, men det er da hårdt at tabe så mange kampe i træk. Så jeg vil ikke sige, at jeg ærgrer mig over at have rykket op.

Udefra set virker det som om Ajax er en klub med en god atmosfære og et godt klubliv - kan du sætte ord på hvad der gør Ajax til en god klub ?
- Måske er det fordi, at mange allerede tidligt sætter deres ben i Ajax. Lørdag formiddag er der f.eks. fri benyttelse af hallen til leg med bløde bolde, hoppepuder osv. for børn og deres forældre. Derudover er der mange hold under de forskellige afdelinger og dermed plads til den enkeltes ambitionsniveau. Der bliver gjort meget for ungdomsafdelingen, med blandt andet mange stævner i både ind og udland.

Og kan du nævne en god håndboldoplevelse du har haft med Ajax ?
- Den allerførste tur med Ajax, som gik til Prag. (Det var med 92-93 holdet i påsken 2007)

Har du gjort op med dig selv om du spiller i Ajax efter sommerferien ?
- Som det ser ud nu, fortsætter jeg i Ajax.

(Ajax ynglingene har deres egen hjemmeside, som man finder på linket HER , red. anm)

Parkhøi i aktion på klubholdet i kampen mod BK Ydun - foto Ulrik Bruun/Sportfotografi.eu

Julie og Landsholdet

Du har været med på 92/93 holdet lige siden starten, du er den eneste spiller fra København i truppen - kan du fortælle lidt om hvordan din vej til landsholdet har været
- Jeg startede med at blive udtaget til unionshold som fløj, men blev hurtigt "smidt" af. Som back blev udtaget til unionsholdet igen og herfra blev jeg udtaget til iagttagelsesstævne. Fra iagttagelsesstævnet blev jeg udtaget til talenttræning og derfra til landsholdet.

En af de første gange det nye landshold var samlet, var da årgang 92 spillede en træningskamp mod Brabrand i februar 2008 - var det så første gang du var sammen med de jyske spillere ?
- Det var ikke første gang vi var samlet med de jyske spillere. Den første gang var i Middelfart i november 2007.

Flere af de sjællandske spillere omkring landsholdet, Signe, Korning, Katja Marcher og Natasja Clausen er taget på håndboldcollege i Fyn eller Jylland, er det med college noget som du selv har overvejet ?
- Jeg havde overvejet Oure, og var faktisk også skrevet op, men da jeg rykkede til Ajax, faldt det mig mest naturligt at starte på KIES (Københavns Idrætsefterskole)

Såvidt jeg kan regne ud har du spillet omkring 10 landskampe- hvad har været din bedste oplevelse med landsholdet ?
- Debutlandskampene for 92-93 landsholdet i Frederikshavn mod Norge.

Kendte du egentlig nogen af de andre spillere på landsholdet i forvejen ?
- Jeg kendte kun dem fra ØST.

Parkhøi på landsholdet, foto Klaus Thøstesen

I har lige været til EM kvalifikation i Slovenien, hvordan gik det?
- Det gik rigtig godt. Vi fik kvalificeret os til EM i Makedonien til sommer. Vi blev 1'er, og det var vores målsætning.

Hvordan synes du niveauet var hos jeres modstandere i forhold til Rumænien, som i også lige har mødt ?
- Alle holdene har været gode på hver deres måde. Slovenien var meget offensive og det gav os store problemer, eftersom det var første gang vi spillede over for 3:3 forsvar.

Hvordan var i indkvarteret på turen til Slovenien ?
Vi boede på et hotel cirka 300 meter fra hallen (på to mandsværelser)

Hvem er du kastemakker med på sådan en tur ?
På denne tur var det Mathilde Kristensen.

Vil du afsløre jeres kampråb på landsholdet ?
1 - 2 - 3 - Jesper (vores fædres navne i kor)
Hvad?!
FAR!!!

Flere ungdomslandshold spiller med offensive forsvarsopstillinger, bla Norge skifter mellem 3-2-1 og 6-0, hvad med jeres hold, har i forsøgt jer med andre opstillinger end 6-0 ?
Ja, her på det sidste har vi trænet på 4-2 forsvar.

Og var det noget i brugte på turen til Slovenien ?
Vi forsøgte at dække 4-2 forsvar mod Slovenien.

I er tre højre backs som alle har etableret jer som stamspillere - det er dig, Julie Aagaard og Louise Burgaard. Man kan vel sige at i er både kollegaer og konkurrenter, er i gode til at hjælpe hinanden med tips og råd og har nogen af jer været brugt på andre pladser end backen ?
- Ja, jeg synes vi er gode til at snakke sammen og give hinanden råd og gode idéer. Det er vigtigt, at vi kan lære af hinanden.
Jeg har spillet en del ude på fløjen. Aagaard har også spillet lidt på playmakerpladsen.

Julie trykker af - spilleren med nr. 2 er Ikast's Mia Biltoft - foto Mads Skamris

Julie som spiller

Hvis nu vi spørger en træner om dine stærke sider, hvad tror du så vedkommende ville sige
- Mit skud!

Og hvor ville man få at vide, at du skal forbedre dig ?
- Man kan jo altid forbedre sig på alt, men lige nu ville det primært være mit forsvar.

Det er blevet forbudt med mandsopdækning i U rækkerne, synes du det er en god ide ?
- Jeg synes det er en rigtig god ide, så de bedste kan fortsætte med at udvikle sig.

Jeg ved fra Sørens referater, at du scorer en del mål, men spiller du egentlig ikke både forsvar og angreb på jeres klubhold ?
- Jo begge dele. (vi må ikke lave forsvars-angrebs udskiftninger)

Så dækker du to'er eller hvordan ??
- Ja, 2'er.

Har du selv prøvet at være træner for nogle minier ell puslinge eller noget og hvis du har, om det er noget du kunne tænke dig måske at vænne tilbage til en gang ?
- Jeg var engang i Værløse HK, men jeg ville meget hellere selv spille, end at gå rundt og træne andre. Det er ikke lige trænerrollen jeg brænder for at få i fremtiden

Har du ritualer i forbindelse med håndbold ?
- Jeg opvarmer altid med tyggegummi, hvis man kan kalde det et ritual.

Julies All Star hold - kan vi få dig til at vælge et All Star hold af dine med- og modspillere gennem årene ?
Målvogter: Stephanie Andersen
Streg: Kathrine Heindahl
Venstre fløj: Fie Woller
Venstre back: Nete Andreasen
Playmaker: Signe Pedersen
Højre back: Louise Burgaard
Højre fløj: Anne Mette Pedersen

koncentrationen nærmest lyser ud af Julie, som vist skal til at tage et straffe - foto Mads Skamris

A pros pos sådan noget med at udtage et hold, kan du sige en træner eller to, som har betydet særlig meget for din udvikling som spiller
- Jeg har haft 3 rigtig gode trænere i løbet af min håndboldkarriere, som har været gode på hver deres måde. Peter Spile fra Værløse HK, Carsten Sørensen og Søren Nielsen fra Ajax.

Forestil dig du er med i en komite der skal vælge verdens bedste herre- og Verdens bedste damespiller i 2008/09, hvem får din stemme ?
- Kasper Hvidt og Bojana Popovic.

På kort sigt har du så sat dig nogle mål med dit håndbold ?
- Spille vores nye U18 91-92 hold i Ligaen i næste sæson.

Og hvis vi ser på lidt længere sigt, hvad drømmer du så om som håndboldspiller ?
- Drømmer om at kunne dyrke professionelt håndbold.

Har du et favorithold i Guldbageren Ligaen ?
- Viborg HK.

Følger du med i håndbold ud over dit eget hold - altså om du ser håndbold i TV, læser europamester osv ?
- Hvis jeg ser håndbold i TV, er det herrehåndbold eller landskampe.

et andet rigtig godt håndboldfoto af Julie - billedet er fra Ajax kamp mod Odense i U 18 ligaen, foto Ulrik Bruun/Sportfotografi.eu

Julie udenfor håndboldbanen

Hvad laver du til hverdag ?
Lige nu tager jeg Team Danmark linjen på Falkonergården

har du tænkt på hvad du vil mht uddannelse

Jeg regner med at skulle gå på sygeplejeskolen.

har du nogle fritidsinteresser udover håndbold
Nej, ikke rigtigt. Håndbolden fylder det hele.

Hvad med fodbold - har du et favorithold der ?
Interesserer mig ikke for fodbold - der bliver ikke scoret nok mål

Har du egentlig selv gået til fodbold ?
Meget, meget kort. Jeg kom kun til en enkelt træning.

karakteriser dig selv med 5 ord
Fighter, genert, flittig, ambitiøs, eftertænksom

hvad kan gøre dig gal
At tabe en kamp!

og selvfølgelig - hvad kan gøre dig glad
At vinde en kamp og være sammen med min storebror.

fra landskampen på Mors mod Rumænien, foto Klaus Thøstesen

Hvad er det første du gør hver morgen
Spiser

Hvad er din værste vane/uvane ?
Tygger al for meget tyggegummi!

Hvad laver du om ti år
Spiller forhåbentlig stadig håndbold og uddannet sygeplejerske.

Og om 20 år ?
Stadig håndboldspiller, familie og arbejder…

har i nogen dyr derhjemme ?
Jeg har en kat og en hund.

Hvis du nu selv var et dyr hvilket dyr skulle det så være ?
hmm, måske en fugl?

Og a pros pos dyr, vil du sige du er et mærkedyr ?
Nej - absolut ikke.

Hvad er din livret ??
Sushi og mors hjemmelavet eksperimenterende mad

En bog som alle burde læse ?
Undtagelsen af Christian Jungersen.

Nævn 3 af dine favorithjemmesider
www.123hjemmeside.dk/ajaxdy
www.facebook.dk
www.hotmail.com

hvor lang tid bruger du på nettet om dagen (cirka)
hmm, det kommer meget an på, hvor mange lektier jeg har. Men 1-2 timer vil jeg tro.

endnu et sjovt billede fra de små år - Julie som er nr. 4 fra venstre til Østersø Cup med Værløse

enten eller

bøger eller tegneserier
Bøger

kaffe eller the
The

coca cola eller pepsi
Drikker ikke sodavand…

dvd eller biografen
DVD

aktiv ferie eller daseferie
Aktiv ferie + lidt daseferie

cd eller mp 3
CD

imac eller pc
PC

Bojana Popovic eller Gro Hammerseng
Gro Hammerseng

Harry Potter eller Anders And
Harry Potter

Brøndby eller FCK (fodbold)
øh? Brøndby. (Julie er ikke den store fodboldfan, red.)

og Julie som Ajax spiller, foto Ulrik Bruun/Sportfotografi.eu

ynglings

Yndlingssanger - /-sangerinde eller band
Kings of Leon

yndlings tv program/serie
Venner

Yndlingsskuespiller
Haley Joel Osment

Yndlingskomiker
Jonathan Spang

Yndlingssportsstjerne

Joachim B. Olsen

Yndlingsferiemål ?
hmm: komme til Australien i en længere periode

Yndlingscitat / talemåde, hvis du kan komme på sådan et
Det er menneskeligt at fejle.

Yndlingsfarve
Mørkelilla

yndlings tøjmærke
Har vist ikke rigtig noget.

yndlingsmærke i parfume og deo og den slags
Chanel eller Hugo Boss

Yndlingsmobilmærke
Nokia

- interviewet er slut, mange tak til Julie for at medvirke, det har været spændende at lære Julie lidt at kende og lave interviewet....også tak til Julies klubtræner Søren Nielsen for at skrive forordet og i det hele taget altid være hjælpsom overfor projektet europamester.dk

Per Hviid, 13. marts 2009

Julie Parkhøi hold øje med den pige !!! - foto Mads Skamris