TEMASIDE på europamester.dk - præsentation af EM holdet 2010

I lighed med tidligere har europamester.dk's "landsholds-redaktør" Helle Nielsen lavet en præsentation af EM truppen.

Du kan på oversigten over temasider finde link til Helles tidligere landsholdspræsentationer - Herunderneden præsentationen af dette års december-piger.

Du kan springe direkte til spillerpræsentationerne ved at klikke HER

landsholdet under VM i Kina sidste år - foto ??

EM i DANMARK og NORGE 2010

af Helle Nielsen

Udover jul så er december også måneden hvor diverse kvindelandshold rundt omkring i Europa, skal samles i hhv. Danmark og Norge for at fordele EM medaljerne. Siden det første EM i 1994 har kun Norge, Danmark og Ungarn prøvet at vinde EM. Sidst Danmark vandt var tilbage i 2002, 2002 var også året da EM sidst blev afholdt i Danmark.

Derudover vandt Danmark den første EM turnering i Tyskland i 1994 og igen i 1996 på hjemmebane i Danmark løb de danske piger med guldet.

Efter at Danmark sammen med bl.a. Norge sad hårdt på tronen det meste af 1990'erne og i begyndelsen af år 2000'erne, så har det danske landshold imidlertid i de seneste år været i krise, hvilket bl.a. har resulteret i en periode uden for det gode selskab og langt fra væk medaljeskamlerne, for de ellers så sejrvante danske håndboldpiger.

Danmark har til gengæld været meget dominerede på ungdomsniveau.

EM i år er sammen med OL i London om halvandet år, de to helt store mål for det danske kvindelandshold, det er nu på hjemmebane, at landsholdet skal slå til igen og tilbage på medaljeskamlen. Det er nu det store talentarbejde skal give resultat, spillere som Mie Augustesen, Camilla Dalby, Susan Thorsgaard, Lærke Møller og Line Jørgensen var som ungdomsspillere totalt dominerede, nu har de fået et par år som seniorspillere både på liga og landsholdsplan og har efterhånden alder og rutine til at de skal til at vise at de også kan være med til at vinde medaljer på seniorniveau.

Danmark stiller i hvert fald i første omgang med kun to slutrundedebutant, nemlig Berit Kristensen og Ann Grete Nørgaard, som begge til gengæld har prøvet en hel del på klubniveau. Landsholdet kan derfor efterhånden ikke længere skyde skylden for de manglende resultater på manglede rutine.

I indledende runde møder Danmark - Serbien, Rumænien og Spanien. Serbien vandt Danmark klart over ved Møblenringen Cup i Norge og bør ikke give Danmark problemer ved EM. Rumænien har de seneste år voldt de danske piger store problemer og må vel også siges at være favorit til at vinde Danmarks pulje, men Danmark kan på en god dag godt besejre Rumænien. Spanien plejer at ligge godt til Danmark og dem plejer de danske piger faktisk at have godt styr på. Et godt bud inden EM kunne derfor være at Rumænien vinder gruppen, Danmark går videre som toer, mens den sidste plads i mellemspillet er et opgør mellem Serbien og Spanien med Spanien som klare favoritter efter at holdet vandt sølv ved EM i Makedonien i 2004 og sidste år ved VM i Kina også spillede sig gennem til semifinalerne, hvor det så endte med en 4. plads.

I mellemrunden kan Danmark møde Montenegro med Bojana Popovic, Kroatien, Rusland eller Island, på forhånd ligger det nok til at det bliver Montenegro, Kroatien og Rusland som tager billetterne til mellemspillet. Stærke nationer, som Danmark dog alle kan besejre på en god dag, det ligner altså en svær, men bestemt ikke umulig opgave de danske piger har sat sig på med en semifinaleplads som succeskriterie i turneringen og kommer man først så langt som semifinalen, så siger et gammelt ord at alt kan ske. Og gamle ord har det med at rumme en vis sandhed.

Meget vil for Danmark vedkommende afhænge af at forsvaret står godt, så man kan få nogle af de lette kontramål, så skal bagkæden med Trine Troelsen, Lærke Møller og skiftevis Line Jørgensen og Camilla Dalby fungere, og få sat nogle langskud ind, så der kan blive plads til vores strege og fløjspillere.

Klapper alt og man får gang i forvaret og bagkæden, så kan de danske piger godt ende på medlajeskamlen. Ved VM i Kina sidste år, blev Danmark nr. 5 og var snublende tæt på en plads i semifinalerne, og det selv uden Danmark måske pt. største internationale profil Lærke Møller, som desværre blev skadet ved sidste træning inden den første VM kamp. Dog skal der ikke mange udfald til, hvis det skal lykkes, pt. er det danske bundniveau alt for lavt, men selvom det lyder som en kliche, så havde man altså især ved ved World Cup men også ved Møbelringen Cup en fornemmelse af at faldt de berømte marginaler ud til dansk side, så kunne det godt blive rigtig godt....

 

S P I L L E R - P R Æ S E N T A T I O N E R

Christina Pedersen
Karin Mortensen
Mette Melgaard
Rikke Skov
Christina Krogshede
Berit Kristensen


Kamilla Kristensen
Ann Grete Nørgaard
Pernille Holst Larsen

Trine Troelsen
Majbrit Kviesgaard

Camilla Dalby

Mie Augustesen
Susan Thorsgaard
Lærke Møller
Line Ryborg Jørgensen
Gitte Aaen

     

 

 

Karin Mortensen - Karin Mortensen er formentlig den spiller på det danske landshold, der har skrevet flest autografer

foto Erik Laursen

 

 

 

Karin Mortensen

  • Fødselsdato: 260977
  • Position: Målvogter
  • Nuværende klub: FIF (2010 -)
  • Tidligere klubber: Thisted (–), VRI (–), Horsens HK (– 2002), Ikast Bording EH (2002 – 2006), SK Århus (2006 - 10)
  • Landsholdsdebut:19.08.2008
  • Landskampe / mål: 0190 kampe / 0004 mål
  • Meritter: Olympisk mester 2000, Europamester 2002, Valgt til EM’s MVP i 2002, På All Star Team i den danske Liga sæson 2002/2003, Vinder af CWC Cuppen 2003/2004 (Ikast Bording EH), Olympisk mester 2004, EM sølv 2004, Valgt til all star team ved EM 2004, Dansk pokal sølv 2004 (Ikast Bording EH), World Cup bronze 2006, World Cup sølv 2008, Bronze Møbleringen Cup 2008, Sølv Møbelringen Cup 2010
  • Slutrunder: OL 2000 i Sydney, Australien (dansk guld), EM 2000 i Rumænien (dansk 10. plads), VM 2001 i Italien (dansk 4. plads), EM 2002 i Danmark (dansk guld), VM 2003 i Kroatien (dansk 13. plads),  OL 2004 i Athen, Grækenland (dansk guld), EM 2004 i Ungarn (dansk sølv), VM 2005 i Skt. Petersborg, Rusland (dansk 4. plads), EM 2006 i Sverige (dansk 11. plads), EM 2008 i Makedonien (dansk 11. plads), VM i Kina 2009 (dansk 5. plads)

Karin er beviset på at man godt kan komme med på landsholdet, selvom man ikke har været hele DHF systemet igennem, modsat stort set resten af den danske trup, så har Karin nemlig ikke været med på hverken ynglinge og ungdomslandsholdet, men ikke desto mindre har Karin nu i efterhånden mange år været en fast del af landsholdet.

Karin fik lidt af en gennembrud, da Danmark sidst spillede EM i Danmark, her blev hun kårret til slutrundens mest værdigfulde spiller og slutrundens bedste målvogter. Siden EM har Karin også været med til at vinde OL tilbage i 2004 og EM sølv i 2004, sammen Jan Pytlick og Kim Jensen er Karin den eneste tilbageværende på det danske landshold, der var med da Danmark sidst vandt EM i 2002.

Klubmæssigt tilbragte Karin sine ungdomsår i Århus, herefter gik turen til Horsens HK. I 2002 skiftede Karin så til Ikast, her spillede spillede frem til 2006. Her Karin skulle være skiftet til GOG, men efter kontrakten med GOG var skrevet under, kom det til uoverensstemmelser mellem GOG og Karin, det endte med Karin i stedet skiftede til SK Århus, som hun forlod op til denne sæson, hvor hun skiftede til FIF.

Karin har stor rutine og holder stadig et højt niveau, skal Danmark have succes ved EM, så skal Karin stå helt op til sit topniveau.


 

 

Christina Nimand Pedersen

 

 

 

- fotos Erik Laursen

 

Christina Pedersen

  • Navn: Christina Nimand Pedersen

    Fødselsdato: 151282

    Position: Målvogter
    Nuværende klub: Viborg HK (2010 -)
    Tidligere klubber: FCK Håndbold (- 2010)
    Landsholdsdebut: 08-04-2006, mod Rusland, i Brøndby.

    Landskampe / mål: 0068 kampe / 0001 Mål

    Meritter: Bronze Møbleringen Cup 2007, Dansk pokal sølv 2007 (FCK Håndbold), Dansk pokalfighter 2007, Årets kvindespiller i FCK Håndbold 2007/2008, DM bronze 2007/2008 (FCK Håndbold), World Cup sølv 2008, Bronze Møbleringen Cup 2008, Vinder af Cup Winners Cup 2009 (FCK Håndbold), DM bronze 2008/2009 (FCK Håndbold), Sølv Møberingen Cup 2010

    Slutrunder: YEM 2003 i Rusland (dansk 4. plads), UEM 2004 i Tjekkiet (dansk 6. plads), UVM 2005 i Tjekkiet (dansk 5. plads), EM 2008 i Makedonien (dansk 11. plads), VM i Kina 2009 (dansk 5. p

Efter et par år i periferien af landsholdet, fik Christina for alvor chancen på landsholdet da Rikke Poulsen Schmidt og Louise Bager Due meldte fra til landsholdet i 2006.

Landsholdsmæssigt var Christina med da Danmark i sommeren 2008 mødte Tyrkiet og dermed kvalificerede sig til EM i Makedonien. Christina fik senere sin slutrundedebut ved slutrunden i Makedonien, hvor Danmark dog blev nummer 11.

Christina var også med da Danmark i sommeren 2009 spillede sig til VM i Kina via. to play off kampe mod Portugal. Christina var herefter med ved VM i Kina, hvor Danmark fik en fin 5 plads.

Da FCK lukkede deres håndboldafdeling i sommeren 2010, Skrev Christina kontrakt med storklubben Viborg HK, hvor hun sammen med Louise Bager skulle udgøre en dansk superduo i målet.

Skal Danmark have succes ved EM, så skal både Karin Mortensen og Christina Pedersen gøre det godt i målet.


 

 

Mette Melgaard

foto: Erik Laursen

 

 

 

 

 

 

 

Mette Melgaard


  • Navn: Mette Blak Melgaard

    Fødselsdato: 030680

    Position: Stregspiller

    Nuværende klub: Randers HK (2010 -)

    Tidligere klubber: Slagelse Dream Team (2001 - 2008), FCK Håndbold (2008 - 2010)

    Landsholdsdebut
    : 08.05.2001 (samme kamp som Josephine Touray)

    Landskampe / mål: 0044 kampe / 0062 Mål

    Meritter: Pokalmester 2002 (Slagelse DT), Danmarksmester 2002/2003 (Slagelse DT), Vinder af EHF Cuppen 2002/2003 (Slagelse DT), DM sølv 2003/2004 (Slagelse DT), Vinder af Champions Leauge 2003/2004 (Slagelse DT), Vinder af Champions Leauge 2004/2005 (Slagelse DT), Danmarksmester 2004/2005 (Slagelse DT), DM Sølv 2005/2006 (Slagelse DT), Dansk pokal sølv 2006 (Slagelse DT), Danmarksmester 2006/2007 (Slagelse DT), Vinder af Champions Leauge 2006/2007 (Slagelse DT), Sølv Møberingen Cup 2010

    Slutrunder: VM 2001 i Italien (dansk 4. plads), VM i Kina 2009 (dansk 5. plads)

Mette fik allerede i en meget tidlig alder debut på landsholdet, hun var med ved VM 2001 i Italien, hvor Danmark blev nummer 4, Mette var et af dansk håndbolds største talenter og Jan Pytlick havde vel enligt tiltænkt Mette en stor rolle på fremtidens dansk landshold, men helt sådan skulle det ikke gå.

I mellemtiden var Camilla Thomsen nemlig dukket op og havde gjort det rigtigt godt, derfor vragede Jan Pytlick Mette til EM 2002 på hjemmebane, hvor Danmark i øvrigt vandt guld, Mette valgte derefter at droppe landsholdet og koncentrere sig om sine studier og sit klubhold. På trods af mange forsøg skulle der gå hele 7 år før det lykkedes at få Mette tilbage i nationaldragten, fik Mette comeback ved World Cup 2009, og Mette var også et sikkert kort ved VM i Kina.

Klubmæssigt har Mette vundet alt hvad der er værd at vinde på klubplan i sin tid i Slagelse DT, i sommeren 2008 skiftede hun til FCK Håndbold, men da FCK nedlagde håndbolden efter sidste sæson, skulle Mette finde en ny klub, Mette havde skrevet kontrakt med østrigske Hypo, men da de løb fra deres kontrakter, er Mette i stedet til Randers HK.

Eftersom Mette altså blev vraget til EM i Danmark i 2002, er der ingen tvivl om at EM på hjemmebane i år, er noget Mette ser frem til, denne gang er Mette et af de sikre kort på EM holdet, spørgsmålet er så bare om Danmark kan vinde guld igen.


     

 

 

Rikke Skov

foto: Marius

 

 

 

 

 

Rikke Skov

  • Navn: Rikke Erhardsen Skov

    Fødselsdato: 070880

    Position: Venstre back

    Nuværende klub: Viborg HK (1994 -)

    Tidligere klubber: Overlund GF (-), Team Tvis Holstebro (2002-03, udlejet i forbindelse med rekonvalsens)

    Landsholdsdebut: 280700

    Landskampe / mål: 0107 kampe / 0296 Mål

    Meritter: Danmarksmester 1998/1999 (Viborg HK), Vinder af EHF Cuppen 1998/1999 (Viborg HK), Danmarksmester 1999/2000 (Viborg HK), Danmarksmester 2000/2001 (Viborg HK), Danmarksmester 2001/2002 (Viborg HK), Dansk pokalmester 2003 (Viborg HK), Danmarksmester 2003/2004 (Viborg HK), Vinder af EHF Cuppen 2004 (Viborg HK), Olympisk mester 2004, EM sølv 2004, DM bronze 2004/2005 (Viborg HK), Pokal sølv 2005 (Viborg HK), Danmarksmester 2005/2006 (Viborg HK), Vinder af Champions Leauge 2006 (Viborg HK), Vinder af Super Cup 2006 (Viborg HK), World Cup bronze 2006, Dansk pokalmester 2006 (Viborg HK), Pokalfighter 2006, DM sølv 2006/2007 (Viborg HK), Året damelandsholdspiller 2006/2007, på all star team ved World Cup 2007, Bronze Møbleringen Cup 2007, Dansk pokalmester 2007 (Viborg HK), Danmarksmester 2007/2008 (Viborg HK), World Cup sølv 2008, Bronze Møbleringen Cup 2008, På All star team ved Møbleringen Cup 2008, Dansk pokalmester 2008 (Viborg HK), Champions League mester 2009(Viborg HK), DM guld 2008/2009 (Viborg HK), Vinder af Champions Leauge 2009/2010 (Viborg HK)

    Slutrunder: EM 2000 i Rumænien (dansk 10. plads), VM 2003 i Kroatien (dansk 13. plads), OL 2004 i Athen, Grækenland (dansk guld), EM 2004 i Ungarn (dansk sølv), EM 2006 i Sverige (dansk 11. plads), EM 2008 i Makedonien (dansk 11. plads)

Rikke er en af de mest rutinerede i den danske trup, faktisk mangler Rikke blot en EM og VM guldmedalje før hun har vundet alt hvad der er værd at vinde som håndboldspiller, hun har vundet alt hvad der er værd at vinde på klubplan sammen med Viborg HK, og var med til at vinde OL tilbage i 2004.

Rikke valgte efter EM i Makedonien 2008 at stoppe på landsholdet, men et EM på hjemmebane, har alligevel fået Rikke til at trække i nationaldragten igen, hvor hun nok primært skal styre det danske forsvar, sammen med Mette Melgaard.

Privat bor Rikke i Viborg, sammen med Lotte Kiærskou og døtrene Karoline og Anna.

Rikke Skov er som udgangspunkt nr. 16 i EM truppen, viser det sig at hun at ikke bliver klar efter sin skade, udtages Anna Sophie Okkels, Kristina Bille eller Mulle.


 

 

 

Krogshede - lidt uventet med i EM truppen efter et godt gennembrudsforsøg i landskampen mod Norge forleden

 

 

 

 

 

 

Krogshede slog engang i en landskamp til som højre fløj og gjorde det faktisk rigtig godt

 

foto: Erik Laursen

 

 

 

- Krogshede kan måske med sit fightergen tilføre landsholdet noget som man mangler

 

Christina Krogshede

  • Navn: Christina Krogshede Nielsen

    Fødselsdato: 041181

    Position: Playmaker

    Nuværende klub: FIF (2010 -)

    Tidligere klubber: FCK Håndbold (- 2006), Slagelse Dream Team (2006 - 2008), Randers HK (2008 - 2009), FCK Håndbold (2009 - 2010)

    Landsholdsdebut: 6. marts 2002 (samme kamp som Christina Pedersen, Louise Bager, Henriette Mikkelsen, Camilla Thomsen m.fl.)

    Landskampe / mål: 0050 kampe / 0087 Mål

    Meritter: Dansk pokal sølv 2006 (Slagelse DT), Danmarksmester 2006/2007 (Slagelse DT), Vinder af Champions Leauge 2006/2007 (Slagelse DT), Sølv Møberingen Cup 2010

    Slutrunder: VM i Kina 2009 (dansk 5. plads)

Christina Krogshede startede karrieren i FIF, deres ligahold blev senere opkøbt af FCK koncernen og Christina fulgte med, hun blev som helt ung regnet som et af Danmark allerstørste talenter, hun var med på de daværende ynglinge- og ungdomslandshold, og fik allerede i en meget ung alder debut på A landsholdet. Derefter blev der pludselige stille omkring Christina.

I 2006 stoppede Rikke Hørlykke så karrieren på topniveau, og så hentede Anja Andersen Christina til Slagelse DT, her greb Christina chancen bedre end man kunne forvente og pludselig var Christina også aktuel på landsholdet igen, og med i bruttotruppen til EM 2006 i Sverige.

Men så tog Christina Krogshede en beslutning, som må nok har været meget svær at træffe - privat stod hun nemlig overfor nogle afgørende eksamener i sit studie som fysioterapeut og udskød hun dem ville hun stå i samme situation i 2007, hvor landsholdet trodssalt havde VM og OL kvalifikation på spil, derfor valgte Christina at tage en pause fra landsholdet, altså ikke fordi hun ikke hellere end gerne vil spille i rødt og hvidt, men for at få gjort sit studie færdigt, så hun derefter kunne koncentrere sig om at spille håndbold. En beslutningen som må have været meget svær - Christina var dengang altså kun 24 år gammel, og havde endelig fået chancen på landsholdet, det kræver trodssalt en vis rygrad at sige nej tak. Respekt for det, selvom landsholdet nok godt kunne ha' brugt Christina.

Danmark endte nemlig som nummer 11 ved EM i Sverige, hvilket kastede landsholdet ud i en længere krise. Brian Lyngholm blev fyret som landstræner, og som nr. 11 ved EM skulle Danmark spille kval.kampe for at komme til VM i Frankrig i 2007, Danmark trak Ukraine, Jan Pytlik blev genansat i første omgang til de to playoffkampe, som Danmark uden Christina endte med at tabe. Danmark kom dermed ikke med til VM 2007 i Frankrig og dermed kunne de danske piger heller forsvar OL guldet fra 1996, 2000 og 2004.

Klubmæssigt skiftede Christina i sommeren 2008 til Randers HK, det blev dog et kort ophold på blot en enkelt sæson, da hun i sommeren 2009 skiftede hjem til FCK Håndbold.

Christina var med da Danmark i sommeren 2009 spillede sig til VM i Kina via. to play off kampe mod Portugal. Christina blev dog ikke udtaget til truppen til VM til Kina, men sammen med Susan Thorsgaard, der heller ikke blev udtaget skulle hun med til Thailand, hvor landsholdet havde træningslejr i ugen op til VM, derefter var planen så at Christina og Susan skulle rejse hjem, og VM truppen videre til VM i Kina. Christina blev dog i Thailand, hvor hun var på jungletur, sammen med sin kæreste. I Kina skete der så desværre det at Lærke Møller blev skadet i den sidste træning før Danmark skulle løbe på banen til den første VM kamp, og så endte det med at man i bogstavligste forstand måtte hente Krogshede ud af junglen og til Kina, således kom den københavnske all-rounder alligevel med til VM i Kina. Efterhånden er Christina blevet en af de rutinerede på det danske landshold, hun er en spiller som man måske kunne forstille sig lidt i en jokerrolle ved EM.


     

 

Berit Kristensen

 

foto: Erik Laursen

 

Berit Kristensen

  • Navn: Berit Kristensen
  • Fødselsdato: 020883
  • Position: Playmaker
  • Nuværende klub: Randers HK (2004 -)
  • Tidligere klubber: Viborg HK (1999 – 2004)
  • Landsholdsdebut: 02-03-2005, mod Ungarn, i Dunaújváros, Ungarn
  • Landskampe / mål: 0044 kampe / 0065 Mål
  • Meritter: Pokalmester 2003 (Viborg HK), Danmarksmester 2003/2004 (Viborg HK), Vinder af EHF Cuppen 2003/2004 (Viborg HK), World Cup sølv 2008
  • Slutrunder: UVM 2003 i Makedonien (dansk 7. plads)

Berit kommer fra Lolland, allerede som 16 årig flyttede Berit til Viborg for at forfølge drømmen om en håndboldkarriere, de første par år boede hun hos en plejefamilie. Berit spillede i Viborg indtil 2004, hvor hun skiftede til Randers HK, hvor hun i dag er en vigtig spiller, både i angreb og forsvar, man skal nemlig ikke tage fejl af Berit Kristensen, nok er hun først og fremmest kendt og respekteret som angrebsspiller, men Berit kan altså også godt både dække op og tackle så "knoglerne synger" og læg også mærke til hendes returløb, som hører til i den gode ende.

Berit startede med at spille håndbold som 6-årig, og hun kommer fra en rigtig håndboldfamilie, hun havde i flere år sin mor som træner, og alle hendes søskende spiller eller har spillet håndbold, lillesøster Grit spiller i dag i Norge og har tidligere været anfører for U landsholdet.

EM bliver første gang Berit er med til en stor slutrunde med A landsholdet.


     

 

Kamilla Kristensen
- foto Betina Frandsen

 

 

 

- foto Katja Boll

 

Kamilla Kristensen

  • Navn: Kamilla Birkedal Kristensen
  • Fødselsdato: 020983
  • Position: Stregspiller
  • Nuværende klub: HC Odense (2007 -)
  • Tidligere klubber: Bergsted (-), Slagelse Dream Team (- 2007)
  • Landsholdsdebut: 24.07.05
  • Landskampe / mål: 0084 kampe / 0150 Mål
  • Meritter: Pokalmester 2002 (Slagelse DT), Danmarksmester 2002/2003 (Slagelse DT), Vinder af EHF Cuppen 2002/2003 (Slagelse DT), DM sølv 2003/2004 (Slagelse DT), Vinder af Champions Leauge 2003/2004 (Slagelse DT), Vinder af Champions Leauge 2004/2005 (Slagelse DT), Danmarksmester 2004/2005 (Slagelse DT), DM Sølv 2005/2006 (Slagelse DT), World Cup bronze 2006, Dansk pokal sølv 2006 (Slagelse DT), Danmarksmester 2006/2007 (Slagelse DT), Vinder af Champions Leauge 2006/2007 (Slagelse DT), Bronze Møbleringen Cup 2007, World Cup sølv 2008, Bronze Møbleringen Cup 2008, Sølv Møberingen Cup 2010
  • Slutrunder: EM 2006 i Sverige (dansk 11. plads), EM 2008 i Makedonien (dansk 11. plads), VM i Kina 2009 (dansk 5. plads)

Kamilla er efterhånden blevet en af de mest rutinerede landsholdsspillere i Jan Pytlicks trup.

Allerede meget tidligt i karrieren tog Kamilla til Slagelse DT, hvor hun hos Anja Andersen gennemgik lidt af en forvandling, fra at sidde helt ude på tribunen, komme lidt med på bænken, for siden at blive stamspiller på et af verdens bedste klubhold, en udvikling som også bragte hende på landsholdet i 2005, det var dog først da Brian Lyngholm året efter for en kort bemærkning blev landstræner at Kamilla eller K som hun kaldes, for alvor kom fat med på landsholdet, siden har hun været en af stamspillerne på landsholdet, også efter Jan Pytlick i 2007 kom tilbage som landstræner Klubmæssigt skiftede Kamilla i sommeren 2006 til det daværende GOG, som i dag hedder HC Odense. Inden Kay, som hun også kaldes, skiftede fra Slagelse til GOG nåede hun vinde alt hvad der er værd at vinde på klubplan med Slagelse DT. I sommeren 2008 blev Kamilla udnævnt som anfører i GOG.

Følger man landsholdet ved den årlige World Cup, slår det sjældent fejl, at den største kø af autografhungrende børn oftest samler sig foran Kamilla, der er kendt over hele Håndbold Danmark for sin åbne og imødekommende væsen, Kamilla nyder at være sammen med ungerne og ingen bliver snydt for hverken autograf eller at få taget billede med stregspilleren fra Bjergsted, som ved EM hovedsageligt er udset til en rolle som 3'er i forsvaret sammen med Mette Melgaard


     

 

 

AG - klar til sin første seniorslutrunde

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ann Grete Nørgaard

  • Navn: Ann Grete Nørgaard
  • Fødselsdato: 150983
  • Position: Venstre fløj
  • Nuværende klub: Team Tvis Holstebro (2010 -)
  • Tidligere klubber: Søndermarken IK (- 1996), Viborg HK (1996 - 2004), Skive FH (2004 – 2005), Viborg HK (2005 – 2006), Randers HK (2006 - 2008), Viborg HK (2008 – 2009), Horsens HK (2009 – 2010), Sølv Møberingen Cup 2010
  • Landsholdsdebut: 28-02-2007 mod Sverige, i Gigantium i Aalborg
  • Landskampe / mål: 0028 kampe / 00106 Mål
  • Meritter: Pokalmester 2003 (Viborg HK), Danmarksmester 2004 (Viborg HK), Vinder af EHF Cuppen 2004 (Viborg HK), Topscorer i 1. division 2004/2005, Dansk pokalsølv 2005 (Viborg HK), Danmarksmester 2006 (Viborg HK), Vinder af Champions Leauge 2006 (Viborg HK), På all star team ved World Cup 2007, Bronze Møbleringen Cup 2007, På All Star Team ved Møberingen Cup 2010
  • Slutrunder:

Ann Grete startede karrieren i Søndermarken IK, men tog allerede tidligt til storklubben Viborg HK, hvor hun spillede indtil 2006, kun afbrudt af sæson 2004 – 2005, hvor hun var lejet ud til 1. divisionsholdet Skive FH, da Viborg også rådede over norske Camilla Thorsen og havde Henriette Mikkelsen som klart førstevalg.

Året i 1. division brugt AG på at blive topscorer i rækken og satte scoringsrekord for 1. division'

Året efter i 2005 hentede Viborg så AG hjem igen, Camilla Thorsen var skiftet til tyske HC Leipzig og AG fik dermed pladsen som andetvalg, efter Henriette Mikkelsen, AG gjorde det rigtigt godt når hun fik chancen, men ambitionerne om A landsholdet (AG var fast inventar på hendes årgangs yngre landshold) gjorde at hun også godt ville videre i karrieren, derfor skrev hun i 2006 kontrakt med Randers HK, inden hun skiftede til Randers HK nåede hun lige at være med til at vinde CL med Viborg og dermed har AG vundet alt hvad der er værd at vinde på klubplan.

I Randers HK fik AG så chancen og kom også med på landsholdet. Hun var med til at slå Tyrkiet i EM kvalifikationen i sommeren 2008 og dermed kvalificere Danmark til EM i Makedonien i 2008. I november 2008 røg hun så i uoverensstemmelser med Randers HK, hvilket gjorde at hun forlod klubben kort inde i sæsonen, i første omgang tog hun hjem til Viborg, som dog havde hentet Gitte Aaen som supplement til Henriette Mikkelsen, og derfor spillede AG primært på Viborgs andethold og hun var dermed også ude af billedet til landsholdet.

Sidste sæson spillede hun så i Horsens HK, men da de rykkede ud af ligaen, skiftede den stærke fløj til Team Tvis Holstebro, hvor hun er startet rigtigt godt, og nu kommet tilbage i landsholdsvarmen og har overhalet bl.a. Gitte Aaen.

Overhalet er måske så meget sagt, hvor 2 x Gitte, Aaen og Brøgger, er meget samme typer, lynhurtige kontraspillere, er AG nok en lidt anden type. Hun er ikke så hurtig som Brøgger og Aaen og er derfor knap så stærk i kontraspillet. Til gengæld er AG bedre i det etablerede spil, hun er ikke bange for at gå selv og udfordrer forsvaret, så man som gammel Line Daugaard fan, kan blive helt nostalgisk og så er AG jo også en utrolig sikker straffekastskytte samtidig med, at hun kommer med en helt fantastisk energi og udstråling og det skal man nok ikke undervurdere


     

 

Pernille Larsen
- foto Katja Boll

 

Pernille Holst Larsen

  • Navn: Pernille Holst Larsen
  • Fødselsdato: 060984
  • Position: Venstre back
  • Nuværende klub: HC Odense (2009 -)
  • Tidligere klubber: Jetmark (- 2000), Horsens HK (2000 – 2007), Aalborg DH (2007 - 2009)
  • Landsholdsdebut: 01.08.2006 (samme kamp som Kviesgaard og Svalastog)
  • Landskampe / mål: 0032 Kampe / 0041 Mål (pr. 090110)
  • Meritter: Dansk pokalmester 2004 (Horsens HK), World Cup sølv 2008, Bronze Møbleringen Cup 2008
  • Slutrunder: VM i Kina 2009 (dansk 5. plads)

Pernille har efterhånden været med på landsholdet i et godt stykke tid, hun var en af de spillere, der debuterede under Brian Lyngby og sidste år fik hun slutrundedebut ved VM i Kina.

Kort fortalt så brød Pernille igennem på liganiveau da hun spillede i Horsens, Pernille havde dog ambitioner om at være med hvor det er sjovt og skiftede derfor i 2007 til Aalborg DH, hvor en knæskade dog satte en stoppe for det helt store gennembrud. Sidste sommer skiftede Pernille så til GOG Odense, som i dag hedder HC Odense.

Hendes force ligger mest i forsvaret, og det bliver nok også her, hun vil få mest spilletid ved EM, hendes angrebsmæssige kvaliteter skal man dog ikke undervurdere, Pernille har et rigtig godt flæk.


     

 

Trine Troelsen
foto: Erik Laursen

 

 

 

 

 

 

 

 

foto: Erik Laursen

 

Trine Troelsen

  • Navn: Trine Stenbæk Troelsen
  • Fødselsdato: 020585
  • Position: Playmaker
  • Nuværende klub: FC Midtjylland (010110 -)
  • Tidligere klubber: Skjern Håndbold (- 2003), Viborg HK (2003 – 040107), SK Århus (040107 – 010110)
  • Landsholdsdebut: 060406 mod Rusland i Århus
  • Landskampe / mål: 0084 kampe / 0206 Mål
  • Meritter: Pokalmester 2003 (Viborg HK), Danmarksmester 2003/2004 (Viborg HK), Vinder af EHF Cuppen 2004 (Viborg HK), DM bronze 2004/2005 (Viborg HK), Pokal sølv 2005 (Viborg HK), Danmarksmester 2005/2006 (Viborg HK), Vinder af Champions Leauge 2006 (Viborg HK), Vinder af Super Cup 2006 (Viborg HK), World Cup bronze 2006, Dansk pokalmester 2006 (Viborg HK), Bronze Møbleringen Cup 2007, World Cup sølv 2008, Bronze Møbleringen Cup 2008, Sølv Møberingen Cup 2010
  • Slutrunder: YEM 2003 i Rusland (dansk 4. plads), UEM 2004 i Tjekkiet (dansk 6. plads), UVM 2005 i Tjekkiet (dansk 5. plads), EM 2006 i Sverige (dansk 11. plads), EM 2008 i Makedonien (dansk 11. plads), VM i Kina 2009 (dansk 5. plads)

Trine kommer oprindeligt fra Skjern, hvor hun fik sin håndboldopdragelse, allerede dengang var talentet åbenlyst, og i 2003 rejste den dengang 18 årige bagspiller til storklubben Viborg HK, det lå lidt i kortene at den blonde bomber ville gøre kometkarriere, men sådan skulle det ikke gå.

Trine måtte nemlig sande at der er et stykke vej fra at være en stor profil i ungdomstrækkerne, til en fast plads på et at verdens bedste klubhold på seniorplan. Lidt spilletid blev det dog til hist og her, men den senere stjernetræf-stjerne fik aldrig lov for alvor at folde talentet helt ud i Viborg, i stedet skiftede Skjern-talentet i januar 2007 til SK Århus, her blev hun hurtigt en af holdet profiler, men SK Århus fik store økonomiske problemer, hvilket resulterede i at TT i januar 2010 skiftede til FC Midtjylland. FC Midtjylland havde dog også sine økonomiske problemer at slås med og Troelsen måtte derfor starte i klubben som amatørspiller, FC Midtjylland har dog fået styr på økonomien og Trine er kommet på kontrakt i klubben, hvor hun er blevet en af holdet store profiler, sammen med bl.a. Lærke Møller, Line Jørgensen og Susan Thorsgaard

Troelsen har været hele DHF systemet igennem, og hun er pt. en af de mest scorende spillere på Danmarks dameungdomslandshold nogensinde. Det var Brian Lyngholm der i 2007 tog Trine med på A-landsholdet, sammen med Louise Svalastog var hun nummer 16 i truppen ved EM i Sverige 2006, da Rikke Nielsen blev skadet kom både Trine og Louise dog med i truppen under EM. Det blev dog desværre ikke til så meget spilletid til Trine, som dengang mere blev set som playmaker end som back og som når hun fik chancen faktisk gjorde det rigtigt godt.

Trine måtte nøjes med at kigge på fra tribunen da Danmark i 2007 tabte sine to VM playoffkampe mod Ukraine og dermed ikke kom med til VM i Frankrig samme år og OL i Kina i 2008. Trine var til gengæld med på et af de yderste mandater, faktisk sad hun den første kamp over, da Danmark slog Tyrkiet i playoffkampene i 2008 og kvalificerede sig til EM i Makedonien i 2008, men hun var med i den sidste kamp og kom også med til slutrunden i Makedonien, hvor Danmark blev nummer 11. Var Trine et af de yderste mandater da Danmark mødte Tyrkiet i 2008, var hun til gengæld en vigtigt profil på det danske hold som slog Portugal i sommeren 2009 og dermed kvalificerede sig til VM i Kina. Portugiserne kunne intet stille op mod et meget ungt dansk landshold og Danmark vandt stort.

Man kan vel sige at det var her Trine fik sit gennembrud på landsholdet, siden har der i hvert fald aldrig været tvivl om hendes plads på landsholdet og hun var et sikkert kort da Danmark sidste år var til VM i Kina, hvor Danmark trods alt endte som nummer 5, Trine endte som dansk topscorer ved slutrunden og er også et godt bud på en dansk topscorer ved EM slutrunden.


     

 

Kviesgaard -
foto: Erik Laursen

 

 

 

 

 

Majbrit Kviesgaard

  • Navn: Maibritt Kviesgaard
  • Fødselsdato: 150586
  • Position: Højre fløj
  • Nuværende klub: SK Århus (2009 -)
  • Tidligere klubber: KIF Vejen (- 2006), GOG (2006 – 2009)
  • Landsholdsdebut: 01-08-2006, mod Sverige
  • Landskampe / mål: 0064 kampe / 0144 Mål
  • Meritter: Bronze Møbleringen Cup 2007, World Cup sølv 2008, Bronze Møbleringen Cup 2008, Sølv Møberingen Cup 2010
  • Slutrunder: YEM 2003 i Rusland (dansk 4. plads), UEM 2004 i Tjekkiet (dansk 6. plads), UVM 2005 i Tjekkiet (dansk 5. plads), EM 2008 i Makedonien (dansk 11. plads), VM i Kina 2009 (dansk 5. plads)

Kvies spillede en del af sin ungdomskarriere i Brabrand IF, hvor hun har fået en god skoling som fløj, teknisk er hun i al fald på højde med de bedste venstrefløje vi har.

Hun kom til Kolding og spillede sin sidste ynglingesæson i Toms Ligaen, hvad der ikke var noget, der ligefrem skete tit på den tid omkring 2005, hvor ligaen var pakket med udlændinge.

Op gennem tiden på Y og U landshold delte Kviesgaard pladsen med Kristina Bille, som var skarpest da årgangen sluttede af med at blive nr 5 ved U EM i 2005. Bille blev dansk topscorer og efter et godt efterår på Viborgs bedste hold, var hun den første på 85-87 landsholdet, der fik slutrundedebut med A landsholdet ved VM i 2005.

Kviesgaard skiftede KIF trøjen ud med GOG og fik debut på A landsholdet i august 2008 i en kamp mod Sverige. Hun fik slutrundedebut ved EM i 2008, men selvom alle kunne se Kviesgaards potentiale, var det som om hun stivnede lidt i de vigtige kampe, hvor hun ofte brændte helt åbne chancer og mange så ikke rigtigt Kviesgaard som en fremtidens spiller på landsholdet.

Nu er det jo heldigvis ikke lænestolstrænerne, men derimod Jan Pytlick, som udtager landsholdet og Pytlick mistede ikke troen på Kviesgaard.

I sommeren 2009 skiftede hun til SK Århus og med Morten Arvidsson som træner begyndte Kviesgaard stille og roligt at ligne en landsholdsspiller og ved VM i Kina, var hun måske Danmarks bedste kort

Kan hun finde takterne fra sidste års VM ser det godt ud for landsholdet på højre-fløj, det er en meget stor tillidserklæring at Kviesgaard skal være eneste venstrehåndede fløj i truppen. det kan blive fatalt, hvis Majbrit ikke kan spille nær ved 60 minutter i samtlige kampe - husk at ved VM sidste år var Louise Pedersen med som gardering


     

 

 

Dalby - var også på All Star hold ved World Cup

 

 

 

 

 

 

 

 

Camilla Dalby

  • Navn: Camilla Dalby
  • Fødselsdato: 150588
  • Position: Højre back
  • Nuværende klub: Randers HK (-)
  • Tidligere klubber: Spentrup IF (-), Randers Freja (-)
  • Landsholdsdebut: Camilla fik debut under World Cup 2007 mod Rusland i Århus Arena, d. 171007.
  • Landskampe / mål: 0063 kampe / 0177 Mål
  • Meritter: UEM guld 2007, årets talent i Randers HK i sæson 2006/2007, Årets talent 2007/2008, UVM sølv 2008, På all star teamet ved UVM 2008, Topscorer ved UVM 2008 (65 mål), World Cup sølv 2008, Bronze Møbleringen Cup 2008, Vinder af EHF Cuppen 2009/2010 (Randers HK), Sølv Møberingen Cup 2010
  • Slutrunder: UEM 2007 i Tyrkiet (Dansk guld), UVM 2008 i Makedonien (Dansk sølv), EM 2008 i Makedonien (dansk 11. plads), VM i Kina 2009 (dansk 5. plads)

Camilla Dalby valgte faktisk at hun ikke ville være med på det daværende ynglingelandshold, da man startede holdet i hendes årgang op, siden kom lysten til også at repræsentere Danmark dog og den hårdt skydende Randers-back var med ved UEM 2007 i Tyrkiet, hvor Danmark vandt guld og ved UVM i Makedonien i sommers hvor det blev til sølv.

Holdets måske største profil Camillas makker på højre back, Line Jørgensen måtte pga. en skade melde fra til UVM i 2008, dermed lå der pludselige en masse ansvar på Randers-backens skuldre, Camilla Dalby klarede dog ansvaret med bravur og endte med at blive både turneringens topscorer og valgt tilU VMs All Star Teamet.

Dalby fik allerede ved World Cup 2007 debut på A landsholdet. Og hun fik i 2008 endnu et synligt bevis på sit talent, da hun af kollegaerne i ligaen og 1. division blev kåret til årets kvindelige danske håndboldtalent sæson 2007/2008.

Camilla Dalby fik sin senior-slutrundedebut ved EM i Makedonien i 2008, hvor Danmark endte på en 11. plads, hun var også med da Danmark i sommeren 2009 spillede sig til VM i Kina via. to play off kampe mod Portugal og endelig var landsholdets nok største topscorer-kandidat også med ved VM i Kina.

Dalby er efterhånden blevet 22 år. Hun er altså på den ene side stadig en ung spiller, som stadig kan udvikle sig, men hun er på den anden side også en spiller, der allerede er gennemgået en enorm udvikling siden hun dukkede op i ligaen i efteråret 2006 og smadrede bolden ind bag Leganger efter få sekunder på banen. På sine bedste dage er Dalby ren Verdensklasse, men når hun ikke rammer dagen - og det sker heldigvis sjældnere og sjældnere - så er Camilla Dalbys bundniveau altså så lavt at man rykker sig selv i håret eller hvordan man nu siger det. Man kan også sige det på den måde, at rammer Dalby sit topniveau i alle kampene ved EM, kan vi meget vel gå i medaljerne.

Kort sagt er hun blevet en rigtig vigtig spiller for Danmark A, Camilla Dalby fra Randers HK


 

 

 

Mie Augustesen

  • Navn: Mie Augustesen
  • Fødselsdato: 190788
  • Position: Venstre fløj
  • Nuværende klub: Randers HK (-)
  • Tidligere klubber: Vejle Bredballe (-)
  • Landsholdsdebut: Mod Brasilien d. 161007, under World Cup 2007 I NrGI Arena i Århus.
  • Landskampe / mål: 0049 kampe / 0177 Mål
  • Meritter: UOL bronze 2005, YEM guld 2005, Årets talent i Randers HK i 2005/2006, YVM guld 2006, UEM guld 2007, All Star Team ved UEM 2007, UVM sølv 2008, World Cup sølv 2008, Vinder af EHF Cuppen 2009/2010 (Randers HK), Sølv Møberingen Cup 2010
  • Slutrunder: EYOF i Italien 2005 (Dansk bronze), YEM i Østrig 2005 (Dansk guld), YVM i Canada 2006 (Dansk guld), UEM i Tyrkiet 2007 (Dansk guld), UVM 2008 i Makedonien (Dansk sølv), EM 2008 i Makedonien (dansk 11. plads), VM i Kina 2009 (dansk 5. plads)

Mie fik debut på landsholdet ved World Cup 2007. Hun var en af stjernerne på ungdomslandsholdet, som vandt bronze ved ungdoms OL i 2005, guld ved U17 EM 2005, guld ved U18 VM 2006, guld ved UEM 2007 og sølv ved UVM i 2008. Mie var kort sagt med hele vejen.

Mie startede som håndboldspiller hjemme i Daugaard ved Vejle, hun flyttede tidligt hjemmefra til Randers, hvor hun som U16 spiller kom med på heine Eriksens U landshold. Mie rykkede direkte fra juniorholdet i Randers til Guldbager Ligaen, hvor hun efterhånden har udviklet sig til en fløj i international klasse

Mies første seniorslutrunde blev EM i Makedonien i 2008, hvor hun blev tilkaldt da Henriette Mikkelsen efter indledende runde valgte at rejse hjem til sin datter, siden har Mie Augustesen udviklet sig til at være Pytlicks klare førstevalg på venstre-fløjen og selvom man skal passe på med at spå om fremtiden er det nok ikke helt urealistisk at gætte på at Mie vil holde den plads i rigtig mange år frem i tiden.


     

 

Susan Thorsgaard

foto: Erik Laursen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Susan Thorsgaard Sørensen

  • Navn: Susan Thorsgaard Sørensen
  • Fødselsdato: 131088
  • Position: stregspiller
  • Nuværende klub: FC Midtjylland (2008 -)
  • Tidligere klubber: Brabrand IF (- 2006), Silkeborg Voel KFUM (2006 - 2008),  
  • Landsholdsdebut: Susan fik debut på landsholdet d. 170508 mod Kina i Elro Arena i Randers.
  • Landskampe / mål: 0034 kampe / 0067 Mål
  • Meritter: UOL bronze 2005, YEM guld 2005, YVM guld 2006, UEM guld 2007, All Star Team ved UEM 2007, UVM sølv 2008, World Cup sølv 2008, Bronze Møbleringen Cup 2008, Sølv Møberingen Cup 2010
  • Slutrunder: EYOF i Italien 2005 (Dansk bronze), YEM i Østrig 2005 (Dansk guld), YVM i Canada 2006 (Dansk guld), UEM i Tyrkiet 2007 (Dansk guld), UVM 2008 i Makedonien (Dansk sølv), EM 2008 i Makedonien (dansk 11. plads)

Allerede da Susan Thorsgaard var U14 spiller var man klar over at her var en spiller, der kunne blive noget helt særligt.

Susan er et af de børn, som både er født med et stort talent for boldspil og som samtidig har fået håndbolden ind med modermælen, både hendes mor og far spillede på forholdsvis højt plan, så Susan startede tidligt på "tumlebold" hvor helt små børn snuser til sporten og hvor nogen, heriblandt altså Susan, bliver hængende. Susan fortalte i sin tid i sit Next Generation at hun har været på Anja Andersens håndboldskole i Slagelse.

Jo ældre talenterne bliver jo mere seriøst bliver håndbolden, Susan kom på kredshold og senere igen med i kredsen omkring 88-89 landsholdet, hvor Susan fra U17 EM i 2005 var med hele vejen frem.

Som 2. års ynglinge skiftede hun barndomsklubben Brabrand IF ud med Silkeborg Voel, hvor talentet havde et par gode sæsoner, hvor hun vænnede sig til at spille seniorhåndbold på relativt højt plan.

Ikast havde egentlig ingen planer om at tilknytte Susan Thorsgaard, men da Louise Svalastog efter bare en enkelt sæson valgte at sige farvel til Ikast, kan det nok være piben fik en anden lyd og i foråret 2008 blev Susan Thorsgaard præsenteret som ny stregspiller i Ikast.

Susan fik en flot start i Ikast, som i Susans første sæson skiftede navn til FCM, hun blev således kåret til Årets Talent i håndboldligaen i sæsonen 2008-09 og var også med på holdet ved EM i Makedonien.

Pga Mettte Melgaards comeback endte det med at den høje stregspiller fra FCM blev sorteret fra truppen til VM i Kina, hvad der resulterede i at Danmark scorede alt for få mål fra stregen.

I denne sæson har det hele tiden lagt i luften at Susan Thorsgaard nok skulle komme til EM, men en knæskade i oktober var tæt på at sætte en stopper for stregtalentets EM drømme.

Heldigvis nåede Susan at blive klar til tiden og hun er klar til EM, hvor vi hovedsageligt vil få hende at se når Danmark er i angreb, her vil hun kunne profitere af sit gode kendskab til klubkammeraterne Trine Troelsen, Lærke Møller og Line Jørgensen samt sit eminente evne til at gribe alle bolde, der kommer ind i nærheden af stregen.


     

 

foto Solfrid

 

 

 

 

 

 

Lærke på All Star hold ved World Cup 2009, foto Paul F

 

Lærke Møller

  • Navn: Lærke Winther Møller
  • Fødselsdato: 140189
  • Position: Playmaker
  • Nuværende klub: FC Midtjylland (2009 -)
  • Tidligere klubber: HK Star (-), Visse IF (-), Aalborg DH (- 2009),
  • Landsholdsdebut: D. 14. oktober 2008 ved World Cup mod Rusland
  • Landskampe / mål: 0032 kampe / 0111 Mål
  • Meritter: DM bronze 2005/2006, YVM guld 2006, DM bronze 2006/2007, UVM guld 2007, Årets talent 2006/2007, UVM sølv 2008, World Cup sølv 2008, Bronze Møbleringen Cup 2008, DM sølv 2008/2009 (Aalborg DH), Sølv Møberingen Cup 2010
  • Slutrunder: YVM 2006 i Canada (Dansk guld), UEM 2007 i Tyrkiet (Dansk guld), UVM 2008 i Makedonien (Dansk sølv), EM 2008 i Makedonien (dansk 11. plads)

Lærke er lidt af et multitalent med en bold og nåede at blive anfører på U landsholdet i fodbold (endda på et hold med et år ældre piger) inden hun valgte at satse på håndbolden. Hun var heller ikke meget over 15 år, da hun første gang blev præsenteret i en tv udsendelse i pausen i en transmission fra Gigantium.

Lærke Møller kom i 2006 med på det daværende u18 landshold, hvor hun var med til at vinde guld ved YVM 2006 i Canada. Lærke Møller var i sit sidste juniorår (2005-06)en af de store profiler i en stærk juniorliga og hun må næsten helt sikkert have været inde i billedet til 88-89 landsholdet tidligere end foråret 2006.

Efter hun først var kommet med, var hun et sikkret valg ved de følgende slutrunder og Lærke nåede udover U18 VM i 2006 at være med til at vinde U EM 2007 og sølvmedaljer ved U VM i 2008.

Lærke Møllers karriere har hidtil været præget af at hun ofte har været den yngste, således blev hun i sæsonen 2006-07 kåret som Årets Kvindelige Talent efter en flot sæson med Aalborg DH, hvor hun bla leverede en imponerende præstation i DM semifinalerne mod Viborg HK - i øvrigt bare et år efter at hun havde spillet junior DM også mod bla Viborg HK.

Hun debuterede på A landsholdet ved World Cup i 2008 og gjorde det så godt, at hun også kom med til EM i Makedonien samme år.

Siden er Lærkes betydning for landsholdet kun blevet større og større, hun var med til at køre Portugal over i VM kvalifikationen 2009 og efter et meget flot efterår i FCM og ved World Cup, var der meget store forventninger til playmakeren ved VM i Kina.

Historien husker alle håndboldinteresserede stadig, ved den bogstavelig talt sidste træning før VM mærker Lærke Møller en smerte i baglåret, først tror hun at nogen har trådt hende i hælen, men meget snart bliver hun klar over at akkilessenen er sprunget.

Skades- og genoptræningsperioden blev en lang og hård tid, hvor FCM spilleren arbejdede fast sammen med Lisa Thomey om at komme tilbage. Et uheld under Nøvling Cup satte hende tilbage og også ved World Cup sad hun udenfor.

Lærke Møller er imidlertid blevet en meget vigtig spiller for landsholdet og Jan Pytlick var vist aldrig for alvor i tvivl om at en Lærke Møller på 75-80% var bedre end slet ingen Lærke Møller. Dette skal ikke forstås på den måde at der tages nogen helbredsmæssige risici, men at en Lærke Møller der ikke er i optimal kamptræning og ikke mht boldfornemmelse er hvor man normalt er på dette tidspunkt af sæsonen stadig er bedre end ingen Lærke


     

 

Line Jørgensen - foto Katja Boll

 

 

 

 

 

 

 

 

- foto Katja Boll

 

 

 

 

 

 

 

- foto Katja Boll

 

Line R. Jørgensen

  • Navn: Line Eiberg Ryborg Jørgensen
  • Fødselsdato: 311289
  • Position: Højre back
  • Nuværende klub: FC Midtjylland (2010 -)
  • Tidligere klubber: Hvidovre (-), BK Ydun (- 2008), Odense GOG (2008 - 2010)
  • Landsholdsdebut: Mod Brasilien d. 160107, under World Cup 2007.
  • Landskampe / mål: 0037 kampe / 0103 Mål
  • Meritter: YEM guld 2005, YVM guld 2006, All Star Team YVM 2006, UEM guld 2007, All Star Team UEM 2007, Årets spiller i 1. division 2007/2008, Sølv Møberingen Cup 2010
  • Slutrunder: YEM i Østrig 2005 (Dansk guld), YVM i Canada 2006 (Dansk guld), UEM i Tyrkiet 2007 (Dansk guld), VM i Kina 2009 (dansk 5. plads)

Man skal vist tilbage til Anja Andersen for at finde en dansk håndboldspiller, der har været knyttet så store forventninger til som til Line Jørgensen.

Line gjorde første gang for alvor opmærksom på sig selv i international sammenhånd, da un ved U17 EM i 2005 blev dansk topscorer.

Line har altid spillet håndbold, som flere af de andre landsholdsspillere, har hun forældre, som selv har gået til håndbold og Line, som vistnok er den yngste af et helt lille håndboldhold af hel- og halvsøskende, som alle har spillet på topplan, har så længe hun kan huske tilbage været håndboldspiller, først i Hvidovre, hvor hun er vokset op, siden i BK Ydun, som er Lines hjerteklub, en af de største oplevelser som klubspiller er for Line stadigvæk da hun i 2006 var med til at vinde junior DM med Ydun foran bla Aalborg m. Lærke Møller, Viborg HK med Olli og Roskilde med Mulle.

Efter at være kommet hjem fra U18 VM i Canada i 2006 som Verdensmester og All Star spiller begyndte Line i efteråret 2006 at træne med GOG 1-2 gange om ugen, Line spillede stadig for Ydun, hun kunne stadig bo hjemme og passe sin skolegang på Falkonergårdens gymnasium, men fik i GOG lov at træne med ligaholdet. En god ordning for Line og en god ordning for GOG, som selvfølgelig meget gerne ville være Lines klub - man skal huske at GOG dengang blev trænet af Jan Pytlick, som var en af dem, der tidligt var ude at rose Line som en fremtidig storspiller, noget der selvfølgelig klingede godt i ørene på en 16 årig pige, som altid havde drømt om Danmark A.

Da landsholdet i sommeren 2008 spillede EM kval. mod Tyrkiet, var Line en af hovedkræfterne bag den danske sejr, som gjorde at Danmark var med ved EM i Makedonien. Desværre blev EM uden Line der efter kampene mod Tyrkiet røg ind i et sandt skadesmareridt. Ligesom man troede at hun var tilbage blev hun igen skadet.

Line blev ved U EM i 2007 påny kåret som All Star spiller, det var den samme sommer som A landsholdet floppede i VM play off kampene mod Ukraine, det stod klart at et generationsskifte måtte der til og højrebacken fra Ydun var en af fremtidens landsholdsspillere.

Ved World Cup 2007 debuterede Line i en alder af bare 17 år på det danske A landshold, hun spillede samtidig for Ydun i 1. division, men gjorde det ikke desto mindre fremragende på landsholdet, Line lignede en spiller, der var kommet på landsholdet for at blive der de næste 15 år.

Har der været nogen der tvivlede på evnerne og potentialet hos Line Jørgensen (det var der nok ikke, men HVIS der var) så faldt de sidste kritikere i al fald fra efter EM kvalifikationskampene mod Tyrkiet i sommeren 2008. Kampene blev overraskende lige, begge hold havde en stor profil som overstrålede alle andre, hos Tyrkiet var det Yeliz Ôzel, hos Danmark var det Line Jørgensen, som både i forsvar og angreb var spilleren, der for alvor gjorde en forskel. uden at ville nedgøre nogen, for der var andre gode præstationer i de kampe, men der var ingen der nåede Line Jørgensen til sokkeholderne.

Skæbnen kan nogen gange være hård og Line som samme efterår var startet i GOG var skadet ved EM og fik dermed ikke selv lov at spille med i slutrunden.

Efter to sæsoner i GOG/Odense som for Lines vedkommende har været præget af skader, er hun i denne sæson skiftet til FCM. Her kommer man vel ikke udenom, at det har været lidt op og ned med Line Jørgensen, forsvarsmæssigt svinger hun mellem at være stærkt spillende og sublimt spillende, men angrebsmæssigt er det ikke altid lige godt, ind i mellem viser Line hvad hun kan, ind i mellem er det som om der sidder en lille mand på øret af hende og siger "Bøh" når hun skal afslutte, men hør nu her, Line er stadigvæk bare 20 år, hun skal nok komme til både at vinde en hel masse og opleve en masse af de sus, der følger med når man selv ved, at man har gjort det godt.

Line er den sidste i denne præsentation, men hun kan sagtens blive den første og største ved EM


     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gitte Aaen


  • Navn: Gitte Aaen
  • Fødselsdato: 071181
  • Position: Venstre fløj
  • Nuværende klub: Randers HK (2010 -)
  • Tidligere klubber: Strandby Elling IF (-), FFI (-), Sindal IF (– 2002), FOX Team Nord (2002 – 2006), Viborg HK (2006 - 2010), FC Midtjylland (2010),
  • Landsholdsdebut: 23-11-2007 mod Rusland, ved Møbleringen Cup 2007 i Norge
  • Landskampe / mål: 0031 kampe / 0088 Mål (pr. 090110)
  • Meritter: Vinder af Super Cup 2006 (Viborg HK), Dansk pokalmester 2006 (Viborg HK), Bronze Møbleringen Cup 2007, Dansk pokalmester 2007 (Viborg HK), Danmarksmester 2007/2008 (Viborg HK), World Cup sølv 2008, Bronze Møbleringen Cup 2008, Dansk pokalmester 2008 (Viborg HK), Champions League mester 2009(Viborg HK), DM guld 2008/2009 (Viborg HK), Vinder af Champions Leauge 2009/2010 (Viborg HK)
  • Slutrunder: EM 2008 i Makedonien (dansk 11. plads)

Klubmæssigt så var Gitte Aaen anfører, og sammen med bl.a. Anja Kristensen det helt store opdrejningspunkt hos det daværende Frederikshavn FOX, da klubben i 2006 rykkede ud af ligaen. Gitte Aaen havde dog større ambitioner end at spille i 1. division, hun drømt nemlig om medaljer og en plads på det danske landshold, Gitte Aaen skiftede derfor i sommeren 2006 til Viborg HK, mens hun i FOX var en af stjernerne, måtte hun i Viborg affinde sig med at skulle konkurrere med en af verdens bedste venstre fløje Henriette Mikkelsen om spilletiden. Gitte tog kampen op og gjorde det godt når hun fik chancen, og da Henriette Mikkelsen blev gravid i 2007 fik Gitte chancen som førstevalg i Viborg, hvilket hun gjorde så flot at hun også fik chancen på landsholdet. Klubmæssigt var planen af hun i sommers skulle skifte til Hypo i Østrig, men da klubben rev kontrakten over, stod Gitte uden klub, løsningen blev at Gitte spillede som amatør i FC Midtjylland, indtil man fandt en permanent løsning. Efter et par runder i ligaen skiftede Gitte så til Randers HK, hvor hun spiller sammen med flere af de andre landsholdsspillere.

Landsholdsmæssigt så fik Gitte chancen da Henriette Mikkelsen blev gravid, og det klarede nordjyden så godt at hun blev andetvalg, da Henriette Mikkelsen kom tilbage fra barsel. Henriette Mikkelsens comeback endte dog med at blive meget kort, og da hun forlod landsholdet midt under EM i Makedonien i 2008, blev Gitte rykket frem som førstevalg, mens Mie Augustesen blev hentet til Makedonien som andetvalg. Gitte spillede et rigtigt flot EM, og virkede også som et af de mest sikre valg på landsholdet, indtil skader satte hende tilbage i spillet og gjorde at hun bl.a. måtte melde afbud til VM i Kina sidste år, hvortil hun ellers var udtaget. Ved EM denne gang, havde Jan Pytlick valgt at satse på klubkammeraten Mie Augustesen og Ann Grete Nørgaard, men da Mie Augustesen blev skadet, blev Gitte tilkaldt til semifinalen mod Norge lørsdag og Danmarks medaljekamp på søndag, men Gitte er ved at være en erfaren spiller, og hendes topniveau er måske endda også højre end Mie Augustesens, men Gitte er end anden type spiller end Mie. Gitte og Ann Grete Nørgaard minder dog på flere måder meget hinanden i deres spillestil, men mon ikke Gittes roller bliver mest på bænken, Ann Grete Nørgaard har indtil nu i hvert fald også gjort det godt. Nu bliver Gitte ihvertfald indlemret i truppen, selvom hele håndbold Danmark nok er enige om at det er urimeligt og mega synd for Mie Augustesen at hendes EM skulle ende med en skade lige inden de rigtigt sjove kamp går i gang.

 

præsentationer er ligeledes skrevet af Helle Nielsen, enkelte af præsentationerne er nænsomt redigeret af Per Hviid