Live – Mest læste Håndboldnyheder

Ditte

19-årigt talent får chancen på højeste niveau i HH Elite

Andrea Bjertrup Jensen rykkes op i HH Elite-seniortruppen fra den kommende sæson.

HH Elite kan med glæde offentliggøre, at Andrea Bjertrup Jensen bliver en del af ligatruppen.

Andrea kommer fra vores U19-hold, hvor hun gennem det sidste stykke tid har været en stabil profil på venstre fløj. Med sine præstationer og sin udvikling har hun gjort sig fortjent til muligheden på højeste niveau.

Trods sin unge alder kommer Andrea allerede med værdifuld erfaring fra flere ungdomslandshold, hvor hun har været en del af forskellige samlinger og aktiviteter.

Sportsdirektør Simon Lindhardt glæder sig over tilføjelsen:

“Andrea er endnu et godt eksempel på det arbejde, der bliver lavet i og omkring vores ungdomsafdeling. Hun har været stabil over længere tid og har vist en rigtig god udvikling. Samtidig kommer hun med erfaring fra ungdomslandsholdene, hvilket vidner om det potentiale, hun besidder. Vi glæder os til at følge hendes videre udvikling i ligatruppen”.

Andrea Bjertrup Jensen ser også frem til muligheden:

“Jeg er utrolig glad og stolt over at få muligheden i HH Elite. Det er en klub, jeg kender rigtig godt, og jeg glæder mig til at tage næste skridt i min udvikling. Jeg ved, at der venter hårdt arbejde, men jeg glæder mig til at lære en masse og blive en del af hverdagen omkring ligaholdet”.

Med tilføjelsen af Andrea fortsætter HH Elite arbejdet med at udvikle og integrere egne talenter i ligatruppen. Der til den kommende tæller hele 9 spillere, der har været forbi vores ungdomsafdeling.

Vil du have flere håndboldnyheder?

Elsker du håndbold?

Tilføj Europamester på Google med ét klik, og få mere håndbold i dit nyhedsflow.

Tilføj Europamester på Google, og få flere håndboldnyheder fremover.

Tilføj os på Google

Når Google åbner:
Sæt flueben ved Europamester. Så gemmes det automatisk.

Live – Mest læste Håndboldnyheder

Live – Mest læste fodboldnyheder