Live – Mest læste Håndboldnyheder

Patrick Andersen

Agesen advarer før brag mod rivalerne

NFH-cheftræner Niels Agesen advarer på klubbens Facebook om København Håndbolds tålmodige angreb forud for aftenens lokalderby.

Der er lagt op til et intenst og taktisk opgør i Kvindeligaen, når Nykøbing Falster Håndboldklub tirsdag aften klokken 20.00 byder København Håndbold op til lokalderby i Spar Nord Boxen.

NFH går ind til kampen med selvtillid efter en stærk udesejr over Sønderjyske, men cheftræner Niels Agesen forventer en helt anden type opgave mod et velstruktureret hovedstadsmandskab, der er kommet stærkt fra land i sæsonen.

På klubbens officielle Facebook-side peger Agesen på Københavns disciplinerede boldomgang som den største trussel mod hjemmeholdet:

“København er kommet godt fra start, og det er altid sjovt at møde hinanden. De her kampe har deres eget liv. De har været effektive med deres voldsomt stringente spil. De bruger meget tid med bolden, og det skal vi kunne modstå uden at miste tålmodigheden eller bevægelsen i vores forsvar.”

De lange angrebsopbygninger stiller enorme krav til NFH-defensiven, hvor koncentrationen og det aktive benarbejde skal fastholdes gennem samtlige 60 minutter:

“Selv når vi har afvist de første forsøg på at skabe en åbning, skal benarbejdet og samarbejdet fortsætte, indtil angrebet er afsluttet. Tålmodigheden skal derfor gå hånd i hånd med et aktivt forsvar.”

Vil du have flere håndboldnyheder?

Elsker du håndbold?

Tilføj Europamester på Google med ét klik, og få mere håndbold i dit nyhedsflow.

Tilføj Europamester på Google, og få flere håndboldnyheder fremover.

Tilføj os på Google

Når Google åbner:
Sæt flueben ved Europamester. Så gemmes det automatisk.

Live – Mest læste Håndboldnyheder

Live – Mest læste fodboldnyheder