Live – Mest læste Håndboldnyheder

Katrine Johansen Heier

Anne Mette Hansen om ny tid på landshold og ny klub: Vi er her ikke for at være veninder!

Anne Mette Hansen har fået nye kasketter og trøjer over sommeren – af landstræneren er hun blevet en del af anførergruppen og klubtrøjen er skiftet til mesterklubben CSM Bucuresti

Anne Mette Hansen har fået en ny rolle som holdkaptajn sammen med Mie Højlund og Trine Østergaard. Ifølge TV 2 SPORT har hun tidligere haft en lignende kaptajnrolle i klubben Győr og mener, det er fornuftigt at dele kaptajnrollen mellem flere spillere med forskellige relationer i truppen.

Hansen fremhæver, at det gør holdet mindre sårbart, og hun ser positivt på, at nye spillere kommer til. Selvom gode relationer er vigtige, understreger hun, at udtagelserne baseres på sportslige kvaliteter og ikke venskaber.

Efter overgangen fra Metz til CSM Bucuresti har Anne Mette Hansen fået en betydningsfuld rolle i den rumænske klub. Hun beskriver spillet i Frankrig som mere individuelt, mens der i Rumænien er flere hold med internationale spillere og mange landsholdsspillere i ligaen.

Hansen har fået en stærk start i CSM Bucuresti med mange spilleminutter og flere mål, senest ni scoringer mod Rapid Bucuresti.

Kilde: TV 2 SPORT

Vil du have flere håndboldnyheder?

Elsker du håndbold?

Tilføj Europamester på Google med ét klik, og få mere håndbold i dit nyhedsflow.

Tilføj Europamester på Google, og få flere håndboldnyheder fremover.

Tilføj os på Google

Når Google åbner:
Sæt flueben ved Europamester. Så gemmes det automatisk.

Live – Mest læste Håndboldnyheder

Live – Mest læste fodboldnyheder