Live – Mest læste Håndboldnyheder

Patrick Andersen

Bent Nyegaard med sit ligabud: Odense tippes til guldet

TV 2 SPORT-ekspert Bent Nyegaard har sat sit tabeltip for den nye sæson i Kvindeligaen, hvor Odense Håndbold tippes til at tage førstepladsen foran Team Esbjerg.

I dag skydes den nye sæson i Kvindeligaen i gang, og som altid forud for sæsonpremieren har håndboldekspert Bent Nyegaard sat sit bud på, hvordan grundspillet ender, hos TV 2 SPORT.

I toppen spår Nyegaard, at Odense Håndbold vipper Team Esbjerg af pinden og sikrer sig førstepladsen, mens Nykøbing Falster Håndboldklub (NFH) og Ikast Håndbold runder top fire af.

Bent Nyegaards bud på Kvindeligaen:

PlaceringKlub
1Odense Håndbold
2Team Esbjerg
3Nykøbing Falster Håndbold (NFH)
4Ikast Håndbold
5Viborg HK
6HØJ Elite
7København Håndbold
8Ringkøbing Håndbold
9Sønderjyske Kvinder
10Silkeborg-Voel KFUM
11HH Elite
12Nordvestjysk Elite
13Skanderborg Håndbold
14EH Aalborg

Stor melding fra Odense-træner: Kan blive verdens allerbedste
Nyegaard har Odense helt øverst i sit bud på tabellen. Og forventningerne på Fyn er også enorme til en bagkæde, som Jakob Vestergaard mener kan nå et helt særligt niveau.

Rumænere udraderer modstander i finalen: Sikrer årets tredje titel
Kvindeligaens bedste skal også måle sig med Europas elite i den kommende sæson. Gloria Bistrița har allerede sendt et markant signal med sit tredje trofæ i 2026.

Nordvestjysk Elite klar til historisk sæson: Her er truppen
En af sæsonens store ubekendte er oprykkerne fra Nordvestjysk Elite. Nyegaard spår dem en svær første sæson og placerer holdet som nummer 12.

Vil du have flere håndboldnyheder?

Elsker du håndbold?

Tilføj Europamester på Google med ét klik, og få mere håndbold i dit nyhedsflow.

Tilføj Europamester på Google, og få flere håndboldnyheder fremover.

Tilføj os på Google

Når Google åbner:
Sæt flueben ved Europamester. Så gemmes det automatisk.

Live – Mest læste Håndboldnyheder

Live – Mest læste fodboldnyheder