Det blev en dyr aften for Silkeborg-Voel KFUM, der både måtte indkassere et nederlag på 28-29 til Horsens HE og se stregspilleren Emma Laursen udgå med en bekymrende knæskade.
Emma Laursen kom galt af sted med sit højre knæ og havde så store smerter, at hun efter et længere spilstop blev båret direkte i omklædningsrummet. Cheftræner Christian Køhler var efterfølgende bekymret for situationen.
”Det ser desværre alvorligt ud. Det satte grus i maskineriet, at hun måtte gå ud,” siger Christian Køhler til Midtjyllands Avis
På banen kæmpede Silkeborg-Voel sig tilbage efter at have været bagud, og med tre minutter igen sørgede Natasja Andreasen for udligning til 27-27. Opgøret blev afgjort i de sidste sekunder, hvor hjemmeholdet missede muligheden for at sikre point.
Dermed blev det en dobbelt skuffelse for Silkeborg-Voel KFUM.





























