Live – Mest læste Håndboldnyheder

Esben Thomsen

Bob Hanning hylder Bundesliga-oprykkere efter overraskende sæsonstart

Bob Hanning roser HBW Balingen-Weilstetten og SG BBM Bietigheim efter deres sejre i første Bundesliga-runde og forventer en tæt sæson.

Bundesligaens første spillerunde har fået Bob Hanning til at rette blikket mod de to oprykkere HBW Balingen-Weilstetten og SG BBM Bietigheim. Füchse Berlin-bossen og den italienske landstræner fulgte sæsonstarten på afstand og var særligt begejstret for de to nyoprykkede mandskabers præstationer.

Begge hold var på forhånd blevet spået en vanskelig sæson i bunden af mange eksperter, men indledte deres Bundesliga-comeback med sejre. Samtidig blev første spillerunde præget af en række tætte opgør.

Hanning hæfter sig blandt andet ved, at kun THW Kiel og Balingen vandt med mere end to mål:

“Det understreger bare, at det hele er ufatteligt tæt. Bundesligaen sover aldrig.”

Füchse Berlin skal allerede torsdag i aktion igen, når berlinerne forsøger at tage revanche mod SC Magdeburg.

Dansk komet i vild Bundesliga-opvisning: Blev helten i tæt danskerduel
Mathias Larson ramte ni gange i sin Bundesliga-debut, mens Nikolaj Læsø svarede med fem i en premiere, hvor Bietigheim fik en drømmestart.

Tysk håndboldikon udpeger nedrykningskandidater forud for Bundesliga-start
Begge oprykkere var på Stefan Kretzschmars liste, men den tidligere Füchse-profil pegede også på tre etablerede Bundesliga-klubber i farezonen.

Bob Hanning afslører nye detaljer om fyringen af Jaron Siewert i Füchse Berlin
Et kontraktforløb før Füchses første mesterskab kom igen i fokus, da Hanning beskrev vejen frem mod det omdiskuterede brud med trænerstaben.

Vil du have flere håndboldnyheder?

Elsker du håndbold?

Tilføj Europamester på Google med ét klik, og få mere håndbold i dit nyhedsflow.

Tilføj Europamester på Google, og få flere håndboldnyheder fremover.

Tilføj os på Google

Når Google åbner:
Sæt flueben ved Europamester. Så gemmes det automatisk.

Live – Mest læste Håndboldnyheder

Live – Mest læste fodboldnyheder