LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

Ditte Hansen

Bucuresti-profil før storkamp mod Esbjerg: – Jeg er virkelig optimistisk denne gang

Champions League-kvartfinalerne skydes i gang i den kommende weekend.

Søndag bliver det alvor, når første af to kvartfinaler i EHF Champions League for kvinder fløjtes i gang – med en billet til Final4 i Budapest på spil.

Team Esbjerg står over for stjernespækkede CSM Bucuresti, der blandt andet tæller Trine Østergaard og Emma Friis på fløjene og ledes af Danmarks kommende landstræner, Helle Thomsen.

Det er tredje gang, de to hold mødes i denne fase af turneringen – og indtil videre har danskerne trukket det længste strå begge gange.

Første opgør spilles i Rumænien, og som optakt deler Bucuresti-profil Elisabeth Omoregie sine tanker om det kommende opgør mod Esbjerg:

"Jeg er virkelig optimistisk denne gang. Der er mange minder fra kampene mod dem. Vi vidste allerede tidligt i turneringen, at vi kunne komme til at møde dem igen – men du ved, hvad man siger: Det, der er på vej mod dig, skal nok indhente dig til sidst, det kan ikke undgås," siger Omoregie til EHFs hjemmeside.

Søndagens opgør og ugens ‘Match of the Week’ fløjtes i gang kl. 14.00.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder