Odense Håndbold måtte rejse hjem uden point efter et 27-29-nederlag til Gloria Bistrița.
Fynboerne var bagud med fire mål undervejs i første halvleg, men arbejdede sig tilbage og kom efter pausen selv foran med to.
Elma Halilcevic var en af Odenses klart bedste med seks mål på syv forsøg og en rigtig skarp forsvarsindsats.
Til gengæld ramte flere af bagspillerne ikke niveauet. Mie Højlund og Ingvild Bakkerud var uskarpe, mens Louise Burgaard reelt blev for ufarlig offensivt.
Odenses syv-mod-seks-spil var med til at få dem tilbage i kampen og skabe bedre muligheder offensivt, men det kostede også den anden vej, når Gloria fik chancen for at straffe det tomme mål.
Samtidig leverede Evelina Eriksson en rigtig stærk indsats i Gloria-målet og blev afgørende i slutfasen.
Odense fik muligheden for at udligne fra syv meter med omkring et minut tilbage, men Tina Abdulla brændte på Eriksson. Kort efter scorede Lorena Ostase i det tomme mål og lukkede kampen.
Det blev dermed endnu en kamp, hvor Odense viste gode perioder, men manglede skarphed og stabilitet i de afgørende øjeblikke.





























