Line Haugsted har stadig store mål i håndbolden, selvom der nu venter en længere pause fra banen. Team Esbjerg-spilleren skal være mor for første gang til foråret, og det betyder, at hun ikke kommer i kamp igen i denne sæson.
Den 31-årige dansker har allerede opnået nogle af sportens største triumfer. Under sit ophold i ungarske Györ var hun med til at vinde Champions League, inden hun fortsatte karrieren i Team Esbjerg, hvor hun har kontrakt frem til 2028.
Nu er fokus rettet mod at komme tilbage efter graviditeten. Line Haugsted håber at kunne møde op til den kommende sæson i stærk fysisk form, og på længere sigt kan OL i 2028 blive endnu et stort mål.
“Der er jo også forhåbentlig et OL til mig i 2028, men nu må vi se. Jeg skal jo også være god nok til at være med”, siger Line Haugsted til migogesbjerg.
Vejen tilbage bliver dog ikke nødvendigvis helt ligetil. Hun har allerede været plaget af en fingerskade, der opstod under en europæisk kamp mod Dortmund, og graviditeten har påvirket mulighederne for at få den behandlet hurtigt.
For Team Esbjerg betyder det, at en vigtig forsvarsprofil er væk resten af sæsonen. For Line Haugsted begynder en ny fase, hvor hun både skal finde sig til rette i rollen som mor og arbejde sig tilbage mod håndboldens højeste niveau.




























