Live – Mest læste Håndboldnyheder

Patrick Andersen

Før kæmpe Champions League-brag: Odense-boss kræver enorm disciplin

Odense Håndbold-træner Mark Strandgaard vil matche Györs høje fart og fysik forud for Champions League-braget i Odense.

Odense Håndbold står over for en af sæsonens hidtil største europæiske prøvelser, når de forsvarende Champions League-sølvvindere fra ungarske Györi Audi ETO KC lørdag aften gæster Sydbank Arena.

Fynboerne rejste sig i sidste runde med en storsejr over Blomberg-Lippe og kan bryste sig af turneringens stærkeste defensiv med blot 124 indkasserede mål i fem kampe. Den midlertidige cheftræner Mark Strandgaard vil ikke overlade initiativet til de ungarske giganter:

“Vi ved, at de gerne vil spille fysisk og i et ekstremt højt tempo, og vi skal både være modige nok og dygtige nok til at matche den intensitet. Vi vil også udfordre dem i visse perioder og se, om vi kan løbe fra dem. Begge hold vil gerne afslutte hurtigt og udnytte mulighederne, så det kommer til at kræve en enorm defensiv disciplin fra vores side fra start til slut,” konstaterer Mark Strandgaard til eurohandball.com.

Opgøret er en gentagelse af Champions League-finalen fra 2025 samt sidste sæsons kvartfinale, som ungarerne begge trak sig sejrrigt ud af.

Vil du have flere håndboldnyheder?

Elsker du håndbold?

Tilføj Europamester på Google med ét klik, og få mere håndbold i dit nyhedsflow.

Tilføj Europamester på Google, og få flere håndboldnyheder fremover.

Tilføj os på Google

Når Google åbner:
Sæt flueben ved Europamester. Så gemmes det automatisk.

Live – Mest læste Håndboldnyheder

Live – Mest læste fodboldnyheder