Frederik Bjerre fik en afgørende hovedrolle, da Orlen Wisła Płock sikrede sig videre deltagelse i Champions League med en sejr på 33-27 over HBC Nantes.
Den danske venstrefløj blev polakkernes topscorer med syv mål på otte afslutninger i en kamp, hvor nederlaget betød, at Nantes må fortsætte den europæiske sæson i EHF European League.
Der var ellers ikke meget, der tydede på en sikker polsk sejr i kampens indledning.
Nantes kom bedst fra start og havde efter 22 minutter skabt en føring på 11-9.
Men Wisła Płock fik vendt udviklingen inden pausen og kunne gå til omklædningsrummet foran 15-13.
En af kampens helt store forskelle skulle vise sig at være præstationerne mellem stolperne.
Płocks slovenske målvogter Miljan Vujović leverede hele 16 redninger og blev en afgørende faktor for hjemmeholdet.
Nantes havde svært ved at omsætte sine muligheder, mens Vujović igen og igen stod i vejen for franskmændenes afslutninger.
I den modsatte ende fik Christoffer Bonde og Ivan Pešić ikke samme betydning for kampens udvikling.
Offensivt fortsatte Frederik Bjerre samtidig med at levere på højt niveau.
Med syv scoringer på blot otte forsøg blev danskeren den mest scorende spiller for Płock, der gradvist fik skabt den nødvendige afstand til gæsterne.
Hos Nantes kæmpede især Noam Leopold for at holde franskmændene inde i opgøret.
Han sluttede med ti mål, mens Ihor Turchenko også forsøgte at bidrage til et fransk comeback.
Med fem minutter tilbage og stillingen 29-26 til Płock forsøgte Nantes at ændre kampens udvikling med en timeout.
Det blev dog ikke vendepunktet.
Mitja Janc og Gergö Fazekas fulgte op med to hurtige scoringer, og hjemmeholdet kunne til sidst sikre sig sejren på 33-27.
Dermed fortsætter Frederik Bjerre og Wisła Płock i Champions League, mens Christoffer Bonde og Nantes må tage til takke med EHF European League.
Dansk profil jubler efter Champions League-triumf
Frederik Bjerre var stolt efter den afgørende sejr over Nantes. Den danske topscorer fortæller selv, hvad der gjorde forskellen i den vigtige Champions League-kamp.
Frederik Bjerre om Wisła Płock-skiftet: Har ikke fortrudt et øjeblik
Frederik Bjerre fortæller om sin nye hverdag i Polen, hvor både træningstider og rejser adskiller sig markant fra Danmark. Alligevel er han ikke i tvivl.
Danskerklub skuffer stort i Champions League
Nantes havde tidligere muligheden for at sikre avancement på hjemmebane, men et overraskende nederlag til Vardar satte de danske profiler under voldsomt pres.





























