Godt nyt fra den danske VM-lejr forud for kvartfinale-brag
Der var godt nyt at hente, da landsholdet tirsdag holdt pressemøde forud for onsdagens vigtige EM-opgør mod Frankrig. Landstræner Helle Thomsen kunne nemlig berette, at hele truppen er klar til kamp, når holdet onsdag møder Frankrig i kvartfinalen ved VM.
I morgen venter de forsvarende verdensmestre fra Frankrig, når Danmark skal kæmpe om den videre overlevelse ved VM.
Den danske landstræner, Helle Thomsen, kunne ved dagens pressemøde berette, at alle i truppen er friske og klar til det vigtige opgør. Så selvom spillerne har været trætte oven på de mange kampe og der tidligere er blevet aflyst en træning af samme grund, så meldes alle klar til det store kvartfinale-brag:
”Alle er friske, så det er en god nyhed, at alle er til rådighed, når vi skal spille mod Frankrig,” sagde Helle Thomsen til TV2 Sport.
Danmark møder Frankrig onsdag aften kl. 21.00 i en yderst vigtig kamp om at nå semifinalerne ved VM.