Live – Mest læste Håndboldnyheder

Ditte

HØJ Elite forlænger aftalen med ung profil

HØJ Elite har forlænget aftalen med den stærke stregspiller Filippa Nedovic, så samarbejdet nu fortsætter frem til sommeren 2029.

22-årige Filippa Nedovic kom til HØJ Elite fra Skanderborg Håndbold op til sæsonstarten 2025/26 på en to-årig kontrakt.

Cheftræner i HØJ Elite, Kristian Kristensen er meget tilfreds med forlængelsen. Han udtaler følgende i en pressemeddelse:

”Forlængelsen af Filippa er endnu et stærkt signal fra klubbens side. Filippa har trods sin unge alder allerede bevist sit store potentiale i HØJ-trøjen. Nu er opgaven at fortsætte den spændende udvikling. Ud over de spilmæssige kompetencer hæfter jeg mig positivt ved Filippas personlighed herunder udtryk.”

Glæder sig til at fortsætte sin udvikling i HØJ Elite:

”Jeg er glad og stolt over at kunne forlænge min aftale med HØJ Elite med yderligere to år. Jeg trives rigtig godt i klubben og derfor var dette et meget naturligt valg for mig. Det er en klub, hvor man hurtigt føler sig som en del af fællesskabet, og hvor det familiære sammenhold betyder meget. Vi har nogle spændende sæsoner foran os, og jeg ser frem til at bidrage med alt, hvad jeg kan, både på og uden for banen.”

Filippa Nedovic har international erfaring fra det danske U20-landshold, hvor hun blandt andet deltog ved VM-slutrunden i 2024 i Nordmakedonien.

Hos HØJ Elite er vi stolte over at kunne holde på så dygtig en spiller som Filippa Nedovic og ser frem til fortsat at have Filippa i HØJ-familien, både nu og i de kommende sæsoner.

Vil du have flere håndboldnyheder?

Elsker du håndbold?

Tilføj Europamester på Google med ét klik, og få mere håndbold i dit nyhedsflow.

Tilføj Europamester på Google, og få flere håndboldnyheder fremover.

Tilføj os på Google

Når Google åbner:
Sæt flueben ved Europamester. Så gemmes det automatisk.

Live – Mest læste Håndboldnyheder

Live – Mest læste fodboldnyheder