Live – Mest læste Håndboldnyheder

Anders T. Willumsen

Højlund rørt over holdkammerats tilbagevenden

Mie Højlund blev dybt berørt af Althea Reinhardts tilbagevenden efter en lang skadespause.

Odense fik torsdag ikke kun én, men to stærke comebacks, da både Mie Højlund og Althea Reinhardt var tilbage på banen efter længere skadespauser. Særligt Reinhardts tilbagevenden gjorde indtryk på Højlund, der har fulgt sin holdkammerats svære forløb tæt.

“Jeg bliver virkelig rørt og enormt glad på hendes vegne … jeg ved, hvor hårdt det har været,” siger Højlund til TV2 Sporten.

De to spillere har været tæt på hinanden gennem skadesperioden, og Højlund lægger ikke skjul på, hvor meget det betyder at se Reinhardt tilbage på banen.

“Jeg ved, at Althea har kæmpet virkelig hårdt for at komme tilbage … at se hende på banen gør mig glad,” siger hun.

Reinhardts comeback markerer afslutningen på en lang og udfordrende periode, og for Odense kommer det på et afgørende tidspunkt i sæsonen, hvor både slutspil og europæiske kampe venter.

Vil du have flere håndboldnyheder?

Elsker du håndbold?

Tilføj Europamester på Google med ét klik, og få mere håndbold i dit nyhedsflow.

Tilføj Europamester på Google, og få flere håndboldnyheder fremover.

Tilføj os på Google

Når Google åbner:
Sæt flueben ved Europamester. Så gemmes det automatisk.

Live – Mest læste Håndboldnyheder

Live – Mest læste fodboldnyheder