Lasse Andersson har spillet en afgørende rolle for Füchse Berlin siden sin tiltrædelse i 2020 efter fire år hos FC Barcelona. Under hans tid i klubben har han været med til at sikre flere titler, herunder EHF European League i 2023, tyske Super Cup-sejre i 2024 og 2025 samt klubbens første tyske mesterskab i sæsonen 2024/25. Andersson var desuden den tredjemest scorende i Champions League med 115 mål.
Til næste sommer skifter Andersson til HØJ Elite, hvor han genforenes med Hans Lindberg. HØJ Elite betragtes som et af de mest spændende projekter i dansk håndbold efter oprykningen til ligaen.
Füchse Berlins direktør Bob Hanning har udtalt, at Andersson for flere uger siden informerede klubben om sin mulige afgang, og han respekterer spillerens beslutning af personlige årsager. Træner Nicolej Krickau fremhæver Anderssons lange ophold i Berlin og Barcelona og påpeger, at Andersson og hans familie ønsker at komme tættere på deres pårørende i Danmark. Klubben takker Andersson for hans tid og ønsker ham held og lykke fremover.
Kilde: interne klubudtalelser





























