Lasse Ludwig har spillet sig tættere på det tyske landshold efter en stærk sæson i Füchse Berlin.
Den 23-årige målvogter var en del af Berlin-holdet, der sluttede som tysk vicemester og nåede finalen i Champions League. Frem mod VM på hjemmebane i 2027 skal Ludwig forsøge at overbevise landstræner Alfred Gislason om, at han fortjener en større rolle.
Vejen ind på holdet er dog fortsat vanskelig. Ludwig har senest været tredjevalg efter Andreas Wolff og David Späth, og den tidligere verdensklassemålmand Henning Fritz ser på nuværende tidspunkt ingen grund til at ændre på det hierarki.
Fritz vurderer samtidig, at Ludwig har en lys fremtid og allerede har vist sit niveau. Konkurrencen er bare usædvanligt hård, fordi Tyskland fortsat har Wolff og Späth foran Füchse-keeperen.
Späth har trods sin unge alder allerede opbygget international erfaring med Rhein-Neckar Löwen og landsholdet. I den kommende sæson skal han desuden dele anførerrollen i klubben med Jannik Kohlbacher.
Så længe skader ikke ændrer situationen, ser Fritz derfor ingen grund til at splitte den nuværende tyske målmandsduo op.
Füchse har søskendepar på mål – nu er den ene ude på ubestemt tid
Lasse Ludwig er ikke den eneste målmand i familien med Füchse Berlin på brystet. Nu er hans søster blevet ramt af et alvorligt tilbageslag kort før sæsonstart.
Matthes Langhoff kan få gennembrud i Füchse Berlin efter Lasse Anderssons exit
Et markant farvel har åbnet døren for Matthes Langhoff i Füchse Berlin. Den unge tysker står foran en mulighed for at tage et stort skridt i den kommende sæson.
Bekymrede miner hos verdens bedste håndboldspiller: Mange afgange og nu også skader tynger fundamentet
Füchse Berlin går ind i sæsonen med et markant forandret hold. Mathias Gidsel forventer selv, at det kommer til at lægge endnu mere ansvar på hans skuldre.





























