Trods et 25-35-nederlag i Champions League-premieren mod mægtige Györi Audi ETO KC var det en stor oplevelse for Nykøbing Falster Håndbolds blot 20-årige målvogter Andrea Nørklit.
Udeholdet var rejst til Ungarn med en hårdt decimeret trup på blot 11 spillere, men formåede alligevel at vise tænder i perioder af opgøret. For den unge NFH-keeper var det tredje gang i karrieren, hun stod over for det ungarske stjernegalleri.
I et interview med NFH Supporters lægger Nørklit ikke skjul på respekten for de ungarske verdensstjerner før kampstart:
“Det er jo altid en kæmpe oplevelse, da der kun render stjerner rundt på det hold. Man er meget beæret, når man får lov til at møde dem. Jeg må også være ærlig at sige, at da vi startede med at skulle sige god kamp, så var man lidt starstruck per hånd, man lige gav til de andre,” indrømmer Andrea Nørklit.
Trods den store respekt fik NFH-defensiven bedre fat som kampen skred frem:
“Vi begynder at holde vores aftaler i forhold til forsvaret. Vi vil rigtig gerne have dem bredt i banen, både på nogle ydersidebacks og fløjskud, og det synes jeg, vi lykkes rigtig godt med. Vi står rigtig solidt dernede i hele forsvaret og får de skud, som mig og AC (Catharina Fiskerstrand Broch, red.) rigtig gerne vil have,” forklarer keeperen.
Fra bænken brugte den 20-årige målvogter desuden de taktiske pauser i NFH’s syv-mod-seks-spil til at lure fif fra modstanderens målvogtere – herunder profilen Hatadou Sako:
“Hendes attitude er jo helt vild, så man vil jo selvfølgelig godt prøve at kopiere noget af det og se, om det fungerer i sit eget spil. Når man sidder derude på bænken, holder man lige øje med, om man kunne lure nogle knep. Ellers er det nok også, når man genser kampen derhjemme, at man lige kigger og ser, om man måske kunne provokere lidt den anden vej næste gang, vi møder dem på hjemmebane,” lyder det med et smil fra Andrea Nørklit.





























