Machulla afviser muligt retur til Flensburg: "Genopvarmet kaffe er ikke godt"
Den tidligere Aalborg og SG Flensburg-Handewitt-træner tiltræder som cheftræner for Rhein-Neckar Löwen med en kontrakt frem til 2028.
I podcasten "Möller & Fleth – sport og spin“ fortæller Machulla om overvejelserne omkring skiftet.
Et muligt comeback til Flensburg blev hurtigt afvist. "Nej, der var ingen kontakt, og det ville heller ikke give mening. Nogle gange smager genopvarmet kaffe bare ikke godt," siger han om rygterne.
Rhein-Neckar Löwens sportslige leder og tyske legende Uwe Gensheimer, fremhæver Machullas erfaring og stærke spilfilosofi som nøglegrunde til ansættelsen af den erfarne træner. Og Machulla selv glæder sig til at vende tilbage til store arenaer og det pres, der følger med Bundesligaen. "Efter Aalborg stod det klart: Jeg savnede Bundesligaen," siger han.
Selvom Löwen mister profiler som Juri Knorr, der skifter til netop Aalborg, ser Machulla frem mod en stærk trup og har allerede været aktiv i klubben bag kulisserne med arbejdet omkring den fremtidige truo. Han roser især nyindkøbet Dani Baijens.
Machulla flytter til området i slutningen af juni og starter forberedelserne med holdet den 14. juli.