Magdeburg formentlig uden to profiler til kommende opgør
De forsvarende mestre har været hårdt ramt af skader i denne sæson, og nu står klubben til muligvis at mangle den danske venstreback Michael Damgaard samt den schweiziske målvogter Nikola Portner i torsdagens opgør.
Den schweiziske landsholdskeeper Nikola Portner blev skadet i slutningen af deres seneste opgør mod Leipzig, og er ligesom Michael Damgaard tvivlsom til hjemmekampen om to dage. Den 35-årige dansker som slet ikke var på banen søndag mod Leipzig, da SCM tog en sejr på et enkelt mål (31-30)
SCM Magdeburg ligger i øjeblikket på en sjetteplads i Bundesligaen, men har spillet fire kampe mindre end de resterende tophold, og er derfor stadig fuldt med i kampen om mesterskabet.
Magdeburg spiller torsdag kl. 19.00 mod HC Erlangen - Bundesligaens nummer 17.
Erlangen som i deres seneste opgør i weekenden overraskede alle, da de med et mål i sidste sekund snuppede et enkelt point fra ligaens førerhold fra Füchse Berlin.