Johannes Gollas ønske om at forlade MT Melsungen efter få måneder har nu fået den tyske klub til at reagere offentligt.
Mandag kom bestyrelsesmedlemmerne Andreas Mohr og Jesper Larsson med en udmelding på Melsungens Facebook-side, hvor klubben gjorde det klart, at situationen har skabt skuffelse.
Golla er på kontrakt i Melsungen frem til 2031, men ønsker at vende tilbage til SG Flensburg-Handewitt. Søndag forklarede landsholdsanføreren, at han ikke ser det som muligt at opfylde kontrakten, og at hans mentale helbred er “alvorligt truet”.
MT Melsungen oplyser samtidig, at ønsket om et klubskifte skyldes familiære årsager.
Klubben er fortsat åben for dialog om situationen, men understreger samtidig, at et skifte væk fra Melsungen ikke kommer til at ske som en selvfølge.
MT Melsungens udmelding kan ses i klubbens Facebook-opslag:
Brændende ønske om Flensburg-retur: Stjerne sætter ord på dyb krise
I et personligt Instagram-opslag forklarede Johannes Golla, hvorfor han vil tilbage til Flensburg, og hvor hårdt forløbet har ramt ham og familien.
Golla vil “hjem” til Flensburg – nu stopper agenturet samarbejdet
Midt i transferuroen ophørte Gollas mangeårige agentur samarbejdet med landsholdskaptajnen med øjeblikkelig virkning, uden at årsagen til bruddet blev oplyst.
Ekspert: Stjernes retur til danskerklub kan få indflydelse på dansk landsholdsspillers rolle i klubben
Bent Nyegaard vurderer, at en mulig Golla-retur kan få betydning for Emil Bergholts rolle i Flensburg, hvor danskeren har etableret sig som anfører.




























