Der var lagt op til et tæt og nervepirrende lokalderby i Spar Nord Boxen, men efter en lige indledning frem til stillingen 12-12 satte Nykøbing Falster Håndboldklub sig tungt på opgøret. Med et stærkt forsvarsaftryk og koldblodig udnyttelse af gæsternes taktiske satsninger kørte NFH en overbevisende sejr på 37-30 i hus over rivalerne fra København Håndbold.
Hovedstadsholdet forsøgte gennem store dele af kampen at slide værterne op i overtalsspillet 7-mod-6, men den strategi endte med at koste dyrt, da NFH’s defensiv fik fat.
I et interview med NFH Supporters peger cheftræner Niels Agesen på omstillingen fra 12-12 som kampens helt store vendepunkt:
“Vi leverer en disciplineret kamp. Lidt det, som Mikkel havde bedt om på tegnebrættet, at vi defensivt skulle være rigtig, rigtig skarpe på, hvilke afslutninger vi ville have. Det fik vi ikke indtil 12-12. Derfra synes jeg, at vi får lov at styre mange afslutninger hen, hvor vi gerne vil. Vi får også nogle flere redninger, og Andrea kommer fint i gang. Så den skabelon, vi selv havde lavet, den synes jeg, at vi får lov at spille kampen efter.”
Særligt gæsternes tomme mål blev straffet prompte af falstringerne før pausen:
“Da vi får afslutninger hen, hvor vi gerne vil, får vi også nogle redninger, og vi stjæler også nogle bolde og får presset København til at lave nogle fejl. Jeg tror, vi laver syv tomme mål i første halvleg, og det er jo en af de store forskelle og vel også de syv mål, vi fører med.”
Ud over de to point glæder Agesen sig over, at klubben sender seks til syv spillere afsted til diverse landshold i den kommende mesterskabspause:
“Vi kommer aldrig til at sige, at det er en ulempe at have spillere på landsholdet. Det er det, de fleste håndboldspillere drømmer om, og vi er rigtig stolte over at sende folk afsted med landsholdet. Det ser vi helt fantastisk på.”





























