Live – Mest læste Håndboldnyheder

Anders T. Willumsen

Nora Mørk – cirkushesten – var helt smadret efter endnu en stor præstation og påpeger vigtig faktor i sejren!

Team Esbjerg manglede flere af sine største profiler mod Odense, men Nora Mørk tog et stort ansvar i den vigtige sejr. Efter kampen var den norske stjerne både glad og mentalt udmattet.

Team Esbjerg gik ind til topkampen mod Odense Håndbold uden blandt andre Henny Reistad, Silje Solberg og Line Haugsted. Det efterlod et stort ansvar hos de tilbageværende profiler – og her blev Nora Mørk en af de helt centrale spillere.

Den rutinerede nordmand tog dirigentstokken og var med til at styre et Esbjerg-hold, der måtte finde andre løsninger end normalt. Det krævede både overblik og taktisk disciplin i en kamp, hvor vestjyderne ikke havde deres sædvanlige bredde til rådighed.

“Jeg er sindssygt træt lige nu – især i hovedet. Jeg synes, vi har et godt sammenspil, og vi har nogle gode aftaler. Jeg elsker at spille de her kampe, hvor man skal spille lidt skak,” siger Nora Mørk til TV 2 Sport.

Netop det taktiske spil passede Mørk godt. Esbjerg måtte løbende justere og finde løsninger mod Odense, og den norske bagspillers erfaring blev vigtig i en kamp, hvor flere spillere måtte påtage sig større roller end normalt.

For Mørk var trætheden derfor også et tegn på, hvor meget kampen havde krævet. Men følelsen efter slutfløjtet overskyggede det hele.

“Det er så fedt at vinde de her kampe,” lød det fra den norske stjerne til TV2 Sport.

Vil du have flere håndboldnyheder?

Elsker du håndbold?

Tilføj Europamester på Google med ét klik, og få mere håndbold i dit nyhedsflow.

Tilføj Europamester på Google, og få flere håndboldnyheder fremover.

Tilføj os på Google

Når Google åbner:
Sæt flueben ved Europamester. Så gemmes det automatisk.

Live – Mest læste Håndboldnyheder

Live – Mest læste fodboldnyheder