Forløsningen var enorm for Mia Rej ovenpå en vanvittig sæson, der startede i København og sluttede i Odense med DM-guld.
I sekunderne efter guldmedalje-overrækkelsen fandt Mia Rej vej til én af de slags interview, hun allerbedst kan lide!
Når hun har vundet DM-guld: Det har hun nu prøvet to gange. Først med København mod Odense og nu med Odense mod Viborg.
– Ej, det er fucking godt! Virkelig, virkelig, virkelig godt, siger Mia Rej med stolthed i stemmen til Europamester.dk.
Hvad mener du om dét, I præsterer?
Læs også: 14 års guldtørke brudt for kaptajn Kamilla Larsen: – Historien er jo vild
– Jeg synes bare, det er stabilt. Vi spiller ikke verdens bedste kamp, men vi havde godt styr på vores aftaler. Det var bare lækkert at vinde, udbryder hun.
I de to tidligere DM-finaler som Mia Rej henholdsvis både har vundet og tabt, er de hver gang gået i en tredje og sidste dramatisk kamp.
Læs også: Grædefærdig Kristina Jørgensen: – Det er meget overvældende det her
Sådan blev det ikke denne gang. Og det er nu også meget rart for nerverne, siger Rej.
– Det er også rart at finde ud af, at man kan afgøre det i to kampe. Så har jeg også det på CV’et. Nerverne havde det okay, indtil de sidste 10 minutter hvor det blev lidt hektisk.
Sæt lige nogle ord på denne sæson hvor du starter i København, spiller et fremragende EM og står som dansk mester med Odense?
– Ej, den har været vild. Det har fandme også været op ad bakke. Men det her er det hele værd, slutter Mia Rej.
Efter sejrsdansen i omklædningsrummet i Viborg gik turen tidligere på aftenen hjem til Odense.
Her stod en masse orangeklædte fans klar med konfetti, guldsang og jubel.
Der bliver masser at fejre i aften – og i nat. Og måske også i morgen tidlig.
Læs også: Rikke Iversen vinder noget for første gang i sit liv: – Det er ubeskriveligt sindssygt
Men der skal ikke alt for mange tømmermænd på bordet for Odense, der allerede i næste uge kan sikre sig endnu en titel, når Santander Final 4 løber af stablen.




























