LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

Odense knuste stjernens drømmefarvel: Jeg er sønderknust

Den serbiske stjernespiller Andrea Lekic havde én stor drøm tilbage i karrieren: at slutte af med endnu en tur til Champions Leagues Final4 i Budapest.

Men lørdag blev den drøm brutalt knust, da Lekic og FTC-Rail Cargo Hungaria blev besejret 25-24 af danske Odense, som for første gang kvalificerede sig til Final4.

Det betød samtidig, at Andrea Lekic måtte tage afsked med Champions League, hvor hun i 18 sæsoner har sat sit markante præg og er endt som historiens tredje mest scorende spiller med imponerende 1.073 mål.

Efter kampen var skuffelsen tydelig hos Lekic, der slet ikke havde forestillet sig sådan en afslutning på sin lange europæiske karriere:

“Ikke engang i mine værste drømme havde jeg forestillet mig, at det skulle slutte sådan her, men sådan er livet. Jeg er trist, skuffet – ja, måske er det rigtige ord sønderknust,” siger Lekic til eurohandball.com efter nederlaget til Odense.

Selvom nederlaget gjorde ondt, erkendte hun, at Odense fortjente sejren:

"Vi spillede ikke vores bedste kamp, og vi må lykønske Odense. Sådan er sport. Der er op- og nedture. Nogle gange vinder man, og andre gange taber man. Jeg har heldigvis mange flere gode minder end det her."

Lekic vandt Champions League med Györ i 2013, men oplevede også flere hjerteskærende nederlag – ikke mindst med Vardar og senest i 2023 med FTC. Nu sætter nederlaget mod Odense punktum for en glorværdig europæisk karriere.

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder