Emil Nielsen blev en næsten uoverstigelig forhindring for Partizan i holdets seneste europæiske opgave.
Den danske landsholdsmålmand leverede hele 24 redninger for One Veszprém HC, og efter kampen var Partizans cheftræner Raul Gonzalez ikke i tvivl om, hvor stor betydning målmandsspillet havde haft.
Selv når Partizan fik skabt gode muligheder offensivt, stod Nielsen ofte i vejen.
“Det var svært for os, for de har et rigtig godt forsvar, og så har de en fremragende målmand. Når vi endelig formåede at spille godt i angrebet, skød vi på målmanden, og det var umuligt, fordi han tog 24 bolde. Men jeg synes, vi er blevet bedre – ikke meget bedre, men vi udvikler holdet. De er bare et meget stærkt hold for os,” udtaler Raul Gonzalez til eurohandball.com.
Emil Nielsen leverede 24 redninger i Champions League-opgør
Nielsen stoppede 48 procent af afslutningerne og tog hele 18 af 28 skud fra ni meter i en kamp, hvor han fik topkarakter.
Storklub-træner hylder holdet trods dansk målmandsmur
Xavi Pascual satte efter Champions League-opgøret ord på sit holds præstation og fremhævede især den moral og spillemæssige tilgang, han havde set.
Han løfter én op: Holdkammerat i stor hyldest til Emil Nielsen
En Veszprém-profil forklarede tidligere på sæsonen, hvordan Emil Nielsens niveau påvirker spillerne foran ham og stiller større krav til hele defensiven.





























