Lørdagens 26-21-sejr over Danmark vakte stor jubel i den tyske lejr, og for én spiller var triumfen en helt særlig oplevelse.
Den tyske landsholdsmålvogter Katharina Filter, som til daglig vogter buret for Team Esbjerg, havde et indgående kendskab til sine modstandere og nød at trække det længste strå mod sine vante ligarivaler og klubkammerater på dansk grund.
Over for TV 2 SPORT lægger keeperen vægt på det stærke tyske forsvarsspil som nøglen til sejren:
“Det betyder meget for os. Vi kan se, hvor vi står, og det var en virkelig god kamp. Vores forsvar stod virkelig flot, og så er det jo altid dejligt at vinde mod Danmark på deres hjemmebane,” siger Katharina Filter til TV 2 SPORT.
Med den overbevisende indsats fik det tyske mandskab et markant moralsk rygstød frem mod den forestående EM-slutrunde, mens de danske værter må sunde sig inden søndagens møde med Norge.




























