Silkeborg Voel viser format og henter VM-klar svensk landsholdsspiller hjem
For tredje gang skriver Filippa Idehn kontrakt med Silkeborg Voel, og det er en flot signing for midtjyderne - Idehn har været en god sidste skanse for Ikast de sidste par sæsoner og er ligesom hendes landsholdskollega i målet, skarp på igangsætningerne. Det passer perfekt med Silkeborg Voels måde at spille hurtig håndbold på.
Filippa Idehn har haft en lidt spøjs karriere i Ikast, hvor hun oftest er blevet forlænget i sidste øjeblik på grund af skader på Olivia Nygaard eller Irma Schjötts karrierestop. Idehn spillede ikke meget i sin første sæson i Ikast da hun udgik med barsel, men kom tilbage i slutningen og viste stort format. Faktisk har hun haft en lidt overset betydning for klubben, hvor hun med sine mange redninger, har holdt højt niveau for midtjyderne - blandt i semifinaleserien sidste år mod Odense, var hun reelt den eneste, der kunne matche fynboerne på niveauet.
I landsholdsregi blev hun også overset en periode, selv da hun spillede ganske glimrende i rumænsk håndbold, men skiftet til Ikast og en landstræner, der også er klubtræner, har sikret hende en VM-billet.