Voldsepisoden under ligakampen mellem Skanderborg AGF og Fredericia HK får nu også et håndboldmæssigt efterspil.
Skanderborg AGF oplyser på Instagram, at klubben har taget sagen videre til DanskHåndbolds disciplinærudvalg.
Under opgøret blev en Fredericia-tilhænger anholdt og sigtet for vold mod en vagt. Vagten blev efterfølgende kørt med ambulance og indlagt med skader.
“Sideløbende er vi i gang med at indberette hændelsen til DanskHåndbolds disciplinærudvalg,” skriver Skanderborg AGF.
Sagen behandles fortsat af politiet, som arbejder på at klarlægge det præcise hændelsesforløb.
Skanderborg AGF mener, at den disciplinære behandling nu hører under DanskHåndbolds disciplinærudvalg. Samtidig er det klubbens opfattelse, at Fredericia HK har et ansvar for at følge op over for sine egne tilhængere.
Håndbolddirektør giver status på indlagt frivillig efter voldsepisode!
Den 69-årige vagt er fortsat indlagt, og Skanderborg AGF-direktør Mads Lind har givet en alvorlig melding om hans tilstand.
Fanklubbens – HK Ultras – formand melder nu ind om voldsepisoden der førte til anholdelse
HK Ultras samarbejder med politiet om forløbet, mens formand Anders Holm samtidig gør fangruppens holdning til vold og hærværk helt klar.
Håndbolddirektør og håndboldformand med samlet udmelding: Vi er meget berørte!
Fredericia HK reagerede officielt efter episoden og sendte sine tanker til den tilskadekomne frivillige og hans pårørende, mens politiets undersøgelse fortsætter.




























