Skjern Håndbold har sikret sig en af de mest eftertragtede unge spillere i europæisk håndbold.
Axel Månsson skifter til den danske klub på en treårig kontrakt efter en sæson, hvor han slog alle rekorder i IFK Kristianstad.
Den svenske bagspiller havde oprindeligt skrevet kontrakt med HØJ Elite, men efter klubbens nedrykning til 1. division kom han ud af aftalen. Nu fortsætter han i stedet karrieren i Skjern.
Månsson scorede i alt 464 mål i den netop afsluttede sæson og satte dermed ny klubrekord i IFK Kristianstad. Heraf blev det til 290 mål i Handbollsligan, 98 mål som topscorer i European League og 76 mål i den svenske pokalturnering.
Derfor er der også stor tilfredshed hos sportschef Thomas Klitgaard.
“Axel er et kæmpetalent, som har været jagtet af utrolig mange klubber. Hans talent og evner er indiskutable, og derfor er vi enormt stolte over, at han har valgt Skjern Håndbold. Han kommer fra en stærk sæson i IFK Kristianstad, hvor han havde en stor andel i mesterskabet, samtidig med at han blev topscorer i European League. Det vidner om en spiller med et meget højt niveau og et endnu større udviklingspotentiale”, siger Thomas Klitgaard i en pressemeddelelse.





























