Sarah Bouktit ved godt, at hun ikke er kommet til Györ for bare at nyde omgivelserne.
Den franske stregspiller er skiftet fra Metz til den ungarske storklub, hvor hun nu skal finde sin rolle blandt en lang række verdensstjerner. Og selv om hun længe har drømt om at spille for Györ, er hun meget bevidst om, at beundringen hurtigt skal erstattes af præstationer.
“Jeg kan ikke være som et barn i en slikbutik,” siger Bouktit til EHF.
Hun beskriver Györ som en klub, hvor hun skal være aktør og ikke bare tilskuer. Hvis hun føler, at målet allerede er nået ved blot at skrive under, kommer hun ifølge sig selv ikke til at spille meget.
Overgangen er dog blevet lettere af, at der allerede er kendte ansigter omkring hende. Estelle Nze Minko og Hatadou Sako er begge franske landsholdsspillere, mens Bruna de Paula tidligere tog turen fra Metz til Györ. De har gjort det lettere for Bouktit både på og uden for banen.
Alligevel bliver rollen anderledes end i Metz. I den franske klub var hun anfører, en lokal profil og et af klubbens klare ansigter udadtil. I Györ er hun én stærk spiller blandt mange.
Det minder hende om springet til det franske landshold, hvor hun også skulle bevise sit værd fra bunden.
Særligt to kampe er allerede markeret i kalenderen. Györ møder Metz i Champions League, først i Ungarn den 10. oktober og senere i Frankrig i februar.
For Bouktit bliver det et følelsesladet gensyn med klubben og byen, hvor hun har oplevet størstedelen af sin karriere. Men hun ser også frem til at få det overstået, så hun kan komme videre i sit nye kapitel.
Hun håber at vise sit gamle publikum, at hun stadig er den samme spiller: sulten, ambitiøs og klar til at blive endnu bedre i Györ.





























