Aalborg Håndbold blev sat på en fysisk prøve mod Ribe-Esbjerg HH, men nordjyderne kom gennem en kamp med både hårde sammenstød, udvisninger og dramatiske episoder og fik de to point med hjem.
Undervejs mistede Aalborg Niklas Landin. Målmanden forlod sit felt i forsøget på at stoppe en kontra, men fældede Jerry Tollbring og blev efterfølgende vist direkte rødt.
Magnus Landin blev også ramt i opgøret. Efter et sammenstød måtte han sidde ude resten af kampen, men Aalborg formåede trods problemerne at holde fast.
Tobias Nielsen bidrog med fem scoringer og satte efterfølgende ord på den type opgør, Aalborg havde forberedt sig på.
“Det var en helt vild krigerkamp. Vi havde også talt om inden, at nu skulle vi forberede os på, at vi skulle i krig”, siger han til Nordjyske.
De to point kom efter Aalborg Håndbolds nederlag til Paris Saint-Germain i Champions League tidligere på ugen. Mod Ribe-Esbjerg blev det ikke en poleret præstation, men nordjyderne fik det resultat, de kom efter.
Landin fik direkte rødt – Hoxer leverede 16 målbidrag i drama mod Ribe-Esbjerg
Mads Hoxer stod direkte bag halvdelen af Aalborgs scoringer, mens Niklas Landins røde kort blev et af de store omdrejningspunkter i dramaet.
Slag mod hovedet bremser profil: Landsholdet henter lynhurtig afløser til samling
Magnus Landins sammenstød mod Ribe-Esbjerg fik konsekvenser for landsholdssamlingen, hvor trænerstaben hurtigt hentede en ekstra spiller ind.
Dansk målmand blev en af hovedpersonerne i Aalborgs Champions League-duel i Paris
En dansk PSG-målmand spillede en markant rolle i Aalborgs nederlag i Paris, hvor især målmandsduellen og effektiviteten skilte holdene.





























