One Veszprém HC har fortsat maksimumpoint i Champions League efter en sejr på 39-35 over Füchse Berlin. Det ungarske storhold har dermed vundet samtlige fem gruppekampe, men cheftræner Xavi Pascual var ikke tilfreds med alt, hvad han så.
Det var især første halvleg, der imponerede Veszprém-træneren.
Med et stærkt forsvar og en velspillende Emil Nielsen i målet fik ungarerne skabt et stort forspring og gik til pause foran 20-13.
Dermed havde hjemmeholdet lagt et solidt fundament for endnu en europæisk sejr.
Men efter pausen ændrede kampbilledet sig.
Füchse Berlin fik mere gang i angrebsspillet og skabte problemer for Veszpréms defensiv ved at spille syv mod seks.
Det gjorde anden halvleg langt vanskeligere for det ungarske mandskab, som dog formåede at holde fast i føringen og sikre sejren.
Efter opgøret fremhævede Xavi Pascual både sit holds stærke indledning og den modstand, som Berlin leverede.
“Kampen var ikke nem. Füchse-spillerne viste endnu en gang, at de er tro mod sig selv – de går altid til kampene med stort fokus. Berlin spillede glimrende, men vores præstation i første halvleg var ganske enkelt enestående. På dette niveau er det dog meget svært at fastholde den standard gennem en hel kamp. Berlin scorede flere mål i anden halvleg og skiftede til syv-mod-seks-angreb, hvilket også gjorde det sværere for os i forsvaret. Men den mængde arbejde, vi lagde i første halvleg, var helt utrolig,” siger Xavi Pascual til eurohandball.com.
Sejren betyder, at Veszprém kan se tilbage på et fejlfrit gruppespil med fem sejre i fem kampe.
Dermed går det ungarske storhold videre til Champions Leagues hovedrunde med det bedst mulige udgangspunkt og maksimumpoint.
Krickau ærgrer sig efter ungarsk mareridt
Füchse Berlin-træner Nicolej Krickau peger på holdets dårlige start og problemerne med at afslutte mod Emil Nielsen som afgørende for nederlaget i Ungarn.
Gidsel leverede 9+5 – Emil Nielsen stod for 14 redninger i Champions League-duel
Mathias Gidsel leverede ni mål og fem assists, mens Emil Nielsen stod for 14 redninger. Se alle de afgørende præstationer fra Champions League-braget.
Veszprém jagter tredje sejr over Füchse Berlin: Vil vinde gruppen
Veszprém havde allerede besejret Füchse Berlin to gange denne sæson. Før opgøret forklarede Patrik Ligetvári, hvorfor endnu en sejr betød så meget.




























