Team Esbjerg satte tingene eftertrykkeligt på plads fra første fløjt, da vestjyderne fejede Skanderborg Håndbold af banen med en knusende 32-15-sejr i pokalturneringens ottendedelsfinale.
Gæsterne åbnede opgøret med et lynangreb af dimensioner og bragte sig foran 7-0, før hjemmeholdet overhovedet nåede på måltavlen. Derfra så Esbjerg sig aldrig tilbage, og pausestillingen på 19-7 levnede ingen tvivl om udfaldet i Fælledhallen.
Selvom skarpheden dalede en anelse efter pausen som følge af udskiftninger, var cheftræner Tomas Axnér overordnet godt tilfreds med udbyttet af pokalopgøret:
“Vi tabte lidt fokus i anden halvleg, hvor vi også prøvede nogen ting af med nye konstellationer, som vi ikke har prøvet før, så det var også lidt en naturlig udvikling af kampen.”
Skanderborg begik hele 22 tekniske fejl, hvilket gav Esbjerg optimale betingelser for at straffe med lynhurtige kontraløb, som cheftræneren også hæftede sig ved efter slutfløjt:
“Vi gjorde, hvad vi kunne. Vi løb meget, havde høj intensitet, og vi gjorde det godt i forsvaret. I anden halvleg fik vi lidt svært ved at finde den sidste motivation, men i det store og hele fik vi, hvad vi kom efter i dag.”
Med sejren sikrer Team Esbjerg sig en plads i kvartfinalen, inden turen allerede fredag går mod Slovenien til et Champions League-møde med Krim Mercator.
I en pokalkamp kan der ske overraskelser: Esbjerg-boss advarer trods klar favoritværdighed
Tomas Axnér krævede høj fart og intensitet før pokalduellen mod Skanderborg – og Esbjerg leverede netop det med en knusende 32-15-sejr.
Successtart giver arbejdsro: Team Esbjerg har fundet rytmen efter perfekt stime
Esbjergs stærke sæsonstart har givet arbejdsro, mens Axnér især har fremhævet den defensive stabilitet og samarbejdet med målvogterne.
Team Esbjerg fik drømmestart i Champions League – men Axnér var ikke helt tilfreds
Esbjerg åbnede Champions League med en sikker 33-24-sejr over Dortmund, hvor defensiven igen blev et vigtigt våben for de danske mestre.





























