Live – Mest læste Håndboldnyheder

Ditte

Ajax København henter spiller i Champions League-klub

Til sommer skifter den 24-årige norske venstrefløj Guro Husebø BV Borussia Dortmund, der er videre fra gruppen i Champions League og fører Bundesligaen, ud med Ajax København.

Guro skiftede for to år siden til Bundesligaens førerhold fra Follo i hjemlandet Norge. Inden Follo spillede hun i Sola, hvorfra hun ligeledes har erfaring med at spille i europæiske turneringer. Faktisk er det blevet til mere end 50 scoringer i europæiske kamp – herunder 14 mål i denne sæsons Champions League. Det er dermed en stor profil, der har sat sin underskrift på en aftale gældende for de kommende to sæsoner:

”Det er en kæmpe profil med stor erfaring, vi får til klubben. Guro har gjort sig på højeste niveau både i hjemlandet og i udlandet. Tilføjelsen af Guro understreger vores ambitionsniveau, og det er et kæmpe skulderklap til os og projektet, at det er lykkedes at få Guro til. Vi glæder os til, at hun til sommer støder til truppen”, fortæller Sportschef Simon Guldager i et opslag til klubbens Facebook-side.

Guro selv ser frem til sit skifte og til livet i København:

”Jeg gleder meg virkelig til å komme til Ajax København og bli kjent med holdet, byen og klubben. Jeg har kjent til klubben i mange år og er glad for å nå bli en del av det, jeg har hørt mye godt om klubben. Jeg ønsker å bidra med mine erfaringer og egenskaper til holdet både på og utenfor banen! Jeg gleder meg!”, afslutter hun.

Guro har skrevet en kontrakt gældende til 2028.

Vil du have flere håndboldnyheder?

Elsker du håndbold?

Tilføj Europamester på Google med ét klik, og få mere håndbold i dit nyhedsflow.

Tilføj Europamester på Google, og få flere håndboldnyheder fremover.

Tilføj os på Google

Når Google åbner:
Sæt flueben ved Europamester. Så gemmes det automatisk.

Live – Mest læste Håndboldnyheder

Live – Mest læste fodboldnyheder