Danmark går ind til semifinalen mod Rumænien som klare favoritter.
Det vurderer TV 2-ekspert Lærke Møller, som dog peger på, at resultatet ikke nødvendigvis er det mest interessante ved kampen.
“De kommer til at vinde den kamp, men det vigtigste er at finde ud af, hvor Danmark står frem mod EM i december.” – Lærke Møller til TV 2 Sport.
Det er en markant favoritværdighed, når man ser på rammerne omkring opgøret.
Rumænien spiller på hjemmebane, der venter en regulær heksekedel i Bukarest, og da holdene mødtes ved VM sidste år, var kampen tæt langt ind i anden halvleg, før Danmark for alvor fik skabt afstand sent i opgøret.
Samtidig mangler Helle Thomsen flere vigtige brikker.
Line Haugsted er ude med skade, Rikke Iversen er ikke udtaget, og Mie Højlund er heller ikke med på grund af sygdom. Det betyder, at Danmark især defensivt ikke har alle sine foretrukne løsninger til rådighed.
Derfor bliver kampen mod Rumænien også en mulighed for at teste nye konstellationer og se, hvordan Danmark kan løse de defensive opgaver, når flere af de etablerede profiler mangler.
Trods hjemmebanen, publikumstrykket og det tætte VM-opgør vurderer Møller altså fortsat Danmark som det klart stærkere hold.
Semifinalen bliver dermed både en kamp om finalepladsen og en vigtig pejling på, hvor langt Helle Thomsen er med sit hold frem mod december.





























