FHK-profil vil presse modstanderen med publikum
Der er derfor lagt op til en intens eftermiddag, hvor den defensive struktur, duelspillet og tempoet bliver afgørende elementer. Kampene mellem FHK og Ringsted har ofte været tætte, og meget tyder på, at lørdagens duel kan gå samme vej.
Stregspiller Kristian Hübert ser også frem mod en spændende kamp:
“Det bliver helt sikkert en hård kamp. Både vi og TMS Ringsted kæmper begge to for vigtige point. Jeg forventer en fysisk kamp med højt tempo og to hold der kommer til at kæmpe hårdt for det hele vejen.”
Om lørdagens modstander siger han:
“De har et fint hold med mange gode kvaliteter i hele holdet. Hvis de skal udfordres, så skal vi møde dem med en god defensiv og udfordre dem på tempoet.”
Han er ikke i tvivl om, hvad der skal til, for at det er FHK, der får de to point:
“Vi skal finde tilbage til vores spil og holde fokus. Vi tager imod dem i vores egen hule, så det handler om at bruge publikum til at presse dem og vise god energi. Der skal kæmpes for det hele vejen igennem.”