Bob Hanning, direktør for Füchse Berlin, har store ambitioner om at vinde Champions League med klubben. Ifølge handball-world.news og rbb vurderer han, at det europæiske mesterskab er inden for rækkevidde, især med den danske verdensklassespiller Mathias Gidsel som holdleder.
Füchse Berlin møder Aalborg Håndbold i kvartfinalerne, hvor den første kamp spilles den 24. april i Berlin, og returkampen finder sted den 30. april i Danmark. Gidsel har understreget, at holdet stadig har kontrol over deres egen skæbne.
Samtidig er Hanning mere forsigtig med klubbens chancer i den tyske Bundesliga. Efter pointtab mod Erlangen regnes Füchse Berlin ikke længere som favoritter til mesterskabet. De står over for afgørende kampe mod THW Kiel og Hannover, som kan få stor betydning for titelkampen.
Füchse Berlin går dermed en intens afslutning på sæsonen i møde både nationalt og i Europa, hvor næste store udfordring er de danske mestre Aalborg Håndbold.
Kilde: handball-world.news og rbb





























