Hans Lindberg mærker kontrasten: Det var specielt
For den tidligere Bundesliga-stjerne, der senest vandt OL-guld med Danmark i Paris sidste år, har det været en stor kontrast at spille i 1. division.
“Fra at spille foran tusindvis til at spille foran hundredevis er en markant forskel. Det var specielt. Det vidste jeg på forhånd, så det var jeg forberedt på mentalt,” siger Hans Lindberg til B.T.
Han fortæller til mediet, at det især har været anderledes at komme tæt på publikum i de mindre haller, hvor det ikke kun er stemningen, men også samtalerne på tribunen, man kan høre under kampen. Blandt andet nævner han med et smil en oplevelse fra Lemvig, hvor publikumsråb var en særlig oplevelse.
Den tidligere landsholdsspiller understreger desuden, at han altid gerne stiller op til billeder og autografer, som han har oplevet stor efterspørgsel på i de små haller.
Til næste sæson skifter HØJ de mindre 1. divisionsarenaer ud med ligaen, da de rykkede op i sikker stil.