LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

Frederik Zacho

Landsholds-profil er skuffet efter nederlag i Champions League-finale

Magdeburg endte med at vinde en solid sejr på 32-26 over Mathias Gidsel og resten af Füchse Berlin i Champions League-finalen.

Lanxess Arena i Köln lagde mandag aften hal til et tysk møde i Champions League-finalen i herrernes turnering. Her endte Magdeburg med at vinde den fineste europæiske klubturnering. 

Det er ikke kun verdens bedste håndboldspiller, Mathias Gidsel, som er den eneste dansker der spiller for den tyske hovedstadsklub, Füchse Berlin. Landsholdskollegaen Lasse Andersson er også en profil for det tyske storhold. Han er dog skuffet efter nederlaget til Magdeburg og at få en sølvmedalje over halsen, frem for guldet. 

“Jeg er rigtig skuffet over det her. Jeg ville rigtig gerne have sluttet sæsonen godt af med det store trofæ her til sidst. Det, tror jeg, var vores alles drøm. De lykkedes med at holde os fra det spiltempo, vi gerne vil. Vi fik ikke kampen over på vores præmisser, hvor vi bare gerne vil løbe i 60 minutter og sætte de andre under tryk. Det er det, vi har været gode til hele sæsonen” siger Lasse Andersson til TV2 Sport. 

LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder