Live – Mest læste Håndboldnyheder

Frederik Zacho

Nikolaj Jacobsen har fået nok af ét bestemt billede af sig selv

Nikolaj Jacobsen har stået i spidsen for det danske herrelandshold siden 2017, og gennem årene har han ofte været et markant syn på sidelinjen. Nu fortæller landstræneren, at hans intense fremtoning under kampene har været med til at skabe et misvisende indtryk af ham som privatperson.

Siden han overtog landstrænerposten i 2017, har Nikolaj Jacobsen opnået stor succes med det danske landshold. Han er samtidig kendt for at vise sine følelser på sidelinjen og gøre det klart, når spillet ikke lever op til hans forventninger.

Men ifølge Jacobsen fortæller hans opførsel under kampene ikke hele historien om, hvem han er uden for håndboldbanen. Over for Fyns Amts Avis sætter han derfor ord på det billede, mange danskere har fået af ham.

“Mange tror, jeg er sur og hidsig, fordi de ser mig på tv under kampene. Men uden for kampene er jeg som regel et glad og positivt menneske, der også godt kan lide at lave lidt dumme ting” siger Nikolaj Jacobsen til Fyns Amts Avis.

Vil du have flere håndboldnyheder?

Elsker du håndbold?

Tilføj Europamester på Google med ét klik, og få mere håndbold i dit nyhedsflow.

Tilføj Europamester på Google, og få flere håndboldnyheder fremover.

Tilføj os på Google

Når Google åbner:
Sæt flueben ved Europamester. Så gemmes det automatisk.

Live – Mest læste Håndboldnyheder

Live – Mest læste fodboldnyheder