Odenses keeperlegende med afgørende nyt om fremtiden efter DM-guld
Sammen med Odense Håndbold kunne den rutinerede målvogter fejre et vildt og velfortjent DM-guld efter en dramatisk tredje finalekamp mod Team Esbjerg.
Men selv om guldet nu hænger om halsen, hænger fremtiden stadig i luften. For Katrine Lunde kunne godt have spillet sin sidste kamp – selvom hun endnu ikke ved det selv.
– Ja, det ved jeg ikke, sagde hun, da Europamester.dk spurgte, om hun også står i målet efter sommerferien.:
- Nu skal jeg have nogle dage fri, og så får vi at se, hvad der sker.
Lunde taler roligt, men med en eftertænksomhed, der vidner om, at overvejelserne er i fuld gang. Og selv om hun endnu ikke har truffet en beslutning, ligger det ikke i kortene, at hun er færdig med håndbolden:
– Nej, jeg har ikke bestemt mig, det har jeg ikke. Det gør jeg, når jeg vurderer, hvad der er det rigtige, forklarer hun videre.
For Lunde handler det ikke kun om lysten til spillet – den er nemlig stadig intakt. Det samme gælder kroppen og overskuddet, afslører hun.
– Kroppen er fin, overskuddet er der, lysten er der. Så er det bare at få tingene til at fungere – det hele skal fungere med familien også.
Et eventuelt farvel til Odense betyder dog ikke nødvendigvis et farvel til karrieren. Lunde slår fast, at hun ikke står med valget mellem kun to scenarier – blive i klubben eller stoppe helt.
– Nej, det er det ikke, nej, siger hun med et lille smil, da spørgsmålet falder
- Ja, jeg har flere muligheder i spil.
Indtil videre lader hun tiden arbejde for sig. I stedet kunne hun og resten af holdet torsdag aften nyde frugten af en benhård finaleserie, hvor Odense til sidst viste sig stærkest – også selvom modstanderen hed Team Esbjerg og bød på verdensklassespillere som Henny Reistad.
– Henny er jo vældig god, men vi arbejder godt for hinanden, og vi scorer flere mål end dem, siger Lunde om finalemodstanderen.
Hun peger på sammenholdet og energien som nøgler til sejren. Det var ikke én spillers præstation, men en kollektiv kraftanstrengelse.
– På en eller anden måde tror jeg, at vi har lidt mere energi og mere, vi kan gå på. Jeg føler bare, at vi kører hele tiden, og det er bare fornøjeligt, at vi laver flere mål end dem til sidst.
Selv om Team Esbjerg kom med stor vilje og fysik, lykkedes det alligevel Odense at vippe dem af pinden i de afgørende sekvenser. Det overraskede ikke Lunde.
– Nej, de kommer jo med det, men det er jo sådan, at vi får lov til at tackle og stå godt og være fokuseret på det, vi gør. Det kan godt være, de har haft en anden følelse, men det er sådan, jeg føler det.
Og følelsen, man stod tilbage med efter slutfløjt, var først og fremmest glæde. Lettelse. Stolthed. En rutineret målvogter, der stadig har noget i sig – og som ikke er klar til at lukke døren helt.
– Det er kæmpefedt, det er det. Det har været tre intense kampe, så det er superdejligt at stå her med guldet, siger Katrine Lunde, mens konfettien stadig ligger på gulvet omkring hende.
Om det bliver med hende mellem stængerne igen efter sommerferien, må tiden vise. Indtil da har hun i hvert fald endnu engang bevist, at alder bare er et tal.