Live – Mest læste Håndboldnyheder

Esben Thomsen

Óli Mittún før GOG-Skjern: Skjern ventes at kæmpe i toppen

Óli Mittún forventer masser af tempo, når GOG åbner Bambuni Herreligaen mod Skjern Håndbold, som han ser blandt holdene i toppen.

Óli Mittún forventer en intens begyndelse på den nye sæson, når GOG tirsdag aften tager imod Skjern Håndbold i Arena Svendborg.

Opgøret markerer GOG’s første kamp i Bambuni Herreligaen, og for Mittún er der lagt op til en sæsonpremiere med højt tempo. Samtidig har GOG-profilen stor respekt for modstanderen.

Skjern kommer ifølge Mittún til Svendborg som et af de hold, der ventes at blande sig i toppen af ligaen. Det er med til at gøre åbningskampen særlig vigtig for GOG.

– Det bliver en meget spændende kamp med masser af tempo. Vi håber, at mange kommer i hallen og støtter os, fordi det er en meget vigtig kamp mod et virkelig stærkt Skjern-hold, som nok er tippet til at ende i toppen. Derfor er den her kamp ekstra vigtig, siger Mittún til klubbens Facebook-side.

Der er kampstart mellem GOG og Skjern Håndbold klokken 20.00.

GOG vandt igen – cheftræner fremhæver især én spiller

GOG har allerede mødt Skjern i optakten og sikrede sig en sejr på 34-28.Efter kampen var der især én spiller, som Kasper Christensen valgte at fremhæve.

Ingen tvivl: De er førsteudfordrer til Aalborg

GOG bliver tillagt store forventninger frem mod den nye sæson.Anders Eggert er ikke i tvivl om, hvem der er Aalborgs største udfordrer.

GOG tabte 27-31 til THW Kiel efter seksmålsføring

GOG havde den tyske storklub på hælene og førte med seks mål undervejs.Óli Mittún satte også sit præg på kampen, inden opgøret vendte efter pausen.

Vil du have flere håndboldnyheder?

Elsker du håndbold?

Tilføj Europamester på Google med ét klik, og få mere håndbold i dit nyhedsflow.

Tilføj Europamester på Google, og få flere håndboldnyheder fremover.

Tilføj os på Google

Når Google åbner:
Sæt flueben ved Europamester. Så gemmes det automatisk.

Live – Mest læste Håndboldnyheder

Live – Mest læste fodboldnyheder