Óli Mittún forventer en intens begyndelse på den nye sæson, når GOG tirsdag aften tager imod Skjern Håndbold i Arena Svendborg.
Opgøret markerer GOG’s første kamp i Bambuni Herreligaen, og for Mittún er der lagt op til en sæsonpremiere med højt tempo. Samtidig har GOG-profilen stor respekt for modstanderen.
Skjern kommer ifølge Mittún til Svendborg som et af de hold, der ventes at blande sig i toppen af ligaen. Det er med til at gøre åbningskampen særlig vigtig for GOG.
– Det bliver en meget spændende kamp med masser af tempo. Vi håber, at mange kommer i hallen og støtter os, fordi det er en meget vigtig kamp mod et virkelig stærkt Skjern-hold, som nok er tippet til at ende i toppen. Derfor er den her kamp ekstra vigtig, siger Mittún til klubbens Facebook-side.
Der er kampstart mellem GOG og Skjern Håndbold klokken 20.00.
GOG vandt igen – cheftræner fremhæver især én spiller
GOG har allerede mødt Skjern i optakten og sikrede sig en sejr på 34-28.Efter kampen var der især én spiller, som Kasper Christensen valgte at fremhæve.
Ingen tvivl: De er førsteudfordrer til Aalborg
GOG bliver tillagt store forventninger frem mod den nye sæson.Anders Eggert er ikke i tvivl om, hvem der er Aalborgs største udfordrer.
GOG tabte 27-31 til THW Kiel efter seksmålsføring
GOG havde den tyske storklub på hælene og førte med seks mål undervejs.Óli Mittún satte også sit præg på kampen, inden opgøret vendte efter pausen.




























