Live – Mest læste Håndboldnyheder

Anders T. Willumsen

Sako jagter ny Champions League-titel med Györ

Hatadou Sako og Györ går ind til Final Four som forsvarende mestre og storfavoritter til endnu en Champions League-titel. Den franske målvogter fremhæver klubbens vinderkultur, stærke organisation og massive opbakning som afgørende faktorer før semifinalen mod Brest.

Hatadou Sako står foran endnu en stor Champions League-weekend med Györ. Den franske målvogter jagter sin anden titel med den ungarske storklub, der lørdag møder Brest Bretagne i semifinalen ved Final Four i Budapest.

Györ kommer ind til weekenden som forsvarende mester og med en hjemlig double i bagagen. Klubben har allerede vundet både pokalturneringen og ligaen i Ungarn, og nu gælder det jagten på endnu en europæisk triumf.

Selv om Györ har været ramt af store ændringer i truppen i løbet af sæsonen, blandt andet på grund af barsel hos profiler som Estelle Nze Minko, Kari Brattset, Sandra Toft og Victoria Lukacs, mener Sako ikke, at holdets niveau er faldet.

Ifølge hende viser det netop styrken i en klub som Györ, at ingen spiller er uerstattelig, og at der altid står kvalitet klar til at tage over. Hun fremhæver samtidig forsvaret foran sig som en af de store årsager til holdets stabilitet.

“Vi er stadig lige så konkurrencedygtige. Det er styrken ved store klubber, hvor ingen er uundværlige,” siger Hatadou Sako til L’Équipe.

For Sako handler Györ dog ikke kun om kvaliteten på banen. Hun beskriver klubben som en institution, hvor hele miljøet er bygget op omkring præstation og titler. Fra trænerteamet til det medicinske personale er alle ifølge hende ekstremt dedikerede.

Det skaber en særlig kultur, som hun mærkede fra første dag i klubben. I Györ er ambitionen ikke bare at være med i de store kampe – ambitionen er at vinde dem.

Samtidig får Györ en markant fordel i Budapest. Final Four spilles kun omkring halvanden time fra klubbens hjemby, og Sako forventer massiv opbakning fra de ungarske fans i MVM Dome. Hun vurderer, at størstedelen af de 22.000 tilskuere vil være klædt i grønt.

Den opbakning ser hun som både en fordel og en motivation. Györ-spillerne mærker fansenes kærlighed og passion, og de ønsker at betale den tilbage med titler.

Først venter dog Brest, der kommer til Final Four som franske mestre og med ambitioner om at vælte favoritterne. Men for Sako og Györ er målet klart: endnu en Champions League-finale og endnu en mulighed for at bekræfte klubbens status som Europas største.

Vil du have flere håndboldnyheder?

Elsker du håndbold?

Tilføj Europamester på Google med ét klik, og få mere håndbold i dit nyhedsflow.

Tilføj Europamester på Google, og få flere håndboldnyheder fremover.

Tilføj os på Google

Når Google åbner:
Sæt flueben ved Europamester. Så gemmes det automatisk.

Live – Mest læste Håndboldnyheder

Live – Mest læste fodboldnyheder