LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

Jan Skjødt Østergaard Pedersen

Sanna Solberg: Det er blevet "min" klub

I ultimo oktober måned kunne den danske storklub Team Esbjerg offentliggøre en stor nyhed.

Den norske landsholdsspiller Sanna Solberg har nemlig sat sin signatur på en 2-årig forlængelse med de danske mestre - således er hun at finde i klubben frem til sommeren 2026.

Den 33-årige fløjspiller kom til klubben fra norske Larvik HK i sommeren 2017 og vil ved kontraktudløbet have været i Esbjerg i ni sæsoner.

Læs mere HER


"Jeg må nok også indrømme, at jeg ikke havde forventet, at jeg skulle være i Team Esbjerg så længe. Når min næste kontrakt udløber, har jeg været i klubben i ni år. Det er ret vildt at tænke på, men det er blevet "min" klub", siger Sanna Solberg til JydskeVestkysten.

I indeværende sæson står nordmanden noteret for 24 fuldtræffere i hendes ni ligakampe for esbjergenserne.

Næste opgave for Sanna Solberg og co. er på tirsdag, hvor de på hjemmebane støder sammen med Ikast Håndbold i 11. spillerunde i Kvindeligaen.


LIVE - Mest læste Håndboldnyheder

LIVE - Mest læste Fodboldnyheder

LIVE - Mest læste ishockeynyheder