Aalborg Håndbold er videre til hovedrunden i EHF Champions League efter en dramatisk 34-33-sejr over HC Zagreb.
5.500 tilskuere i Sparekassen Danmark Arena så et fysisk opgør med masser af dramatik og to direkte røde kort til de kroatiske gæster.
Nordjyderne måtte samtidig klare kampen uden flere profiler. Niklas Landin, Lukas Nilsson og Mads Hoxer var alle ude, men Aalborg holdt stand og sikrede den nødvendige sejr.
Det glæder stregspiller Simon Hald, der også bemærkede den hårde tilgang fra Zagreb.
“Det blev en hård kamp. Vi vidste godt, at de måske ville komme og prøve at se, om de kunne kyse os lidt. Det synes jeg ikke, de lykkedes med, men man kunne godt mærke, at det var en hård kamp. Jeg tror, der var en del, der har lidt ondt i dag efter kampen. Men jeg synes egentlig, at det langt hen ad vejen er en rigtig, rigtig god kamp for os. Lidt ærgerligt, at den skal blive så tæt til sidst, men ellers så synes jeg virkelig, at det er en fin kamp,” udtaler Simon Hald til klubbens Facebook-side.
Aalborgs føring blev presset helt til det sidste, men nordjyderne fik sejren over målstregen og kunne dermed fejre avancementet.
Niklas Landin og Lukas Nilsson skadet før Aalborgs Champions League-brag
Aalborg gik ind til Zagreb-kampen uden to markante profiler, efter at Niklas Landin og Lukas Nilsson var blevet ramt af hver sin skade.
Tævet med ti mål: Kroatisk målmaskine varsler krig mod Aalborg
Filip Glavaš scorede ti gange i det første møde og krævede færre tekniske fejl og hurtigere returløb før revanchekampen i Aalborg.
Simon Hald og Mads Hoxer hyldet før Aalborg-sejr over KIF Kolding
Simon Hald rundede 400 kampe for Aalborg, mens Mads Hoxer nåede 200, inden de danske mestre besejrede KIF Kolding 37-32.





























