Stjerne satte tingene på plads trods uventet skarpskytte
Team Esbjerg var kun foran med en enkelt ved pausen på udebane mod Skanderborg, men vestjyderne er sikkert videre i pokalen.
Team Esbjerg bookede tirsdag aften en plads i næste runde af pokalturneringen efter en solid 36-28-sejr ude over Skanderborg.
Gæsterne var i kontrol gennem det meste af opgøret i Fælledhallen, hvor de dog kun gik til pause foran 18-17.
Favoritterne trak dog fra i anden halvleg.
Henny Reistad viste endnu engang sin klasse med fem scoringer, mens Tabea Schmid fulgte stærkt op med fire mål. Begge profiler var afgørende for, at Esbjerg holdt tempoet højt og fik afgjort kampen i anden halvleg.
Hos hjemmeholdet stod Astrid Lynnerup for en flot præstation med hele otte mål, men det var ikke nok mod de vestjyske favoritter.
For hjemmeholdet er det også værd at fremhæve Kathrine Jacobsen, der lavede seks mål.