Schweiz fik ikke point med fra udekampen mod Portugal, men trods nederlaget på 28-33 så landstræner Andy Schmid flere opløftende elementer i sit holds præstation.
Schweizerne mistede grebet om angrebsspillet mod slutningen af første halvleg, men svarede tilbage med en stærkere indsats efter pausen.
Nikola Portner leverede ti redninger i målet, mens Joël Willecke blev schweizisk topscorer med otte mål.
Efter kampen pegede Schmid især på de mange brændte muligheder som en afgørende forskel.
Til eurohandball.com siger han:
“Vi lavede for mange fejl i vores angrebsspil, og så overtog Portugal føringen. I anden halvleg viste vi karakter og beviste, at vi kan konkurrere med hold som Portugal. Overordnet set er jeg tilfreds med vores præstation, men vi brændte alt for mange chancer til at kunne slå et af verdens bedste mandskaber.”
Schweiz skal nu rette fokus mod næste opgave, hvor Danmark kommer på besøg søndag.
Melder klar til schweizisk ilddåb i Portugal
Andy Schmid kaldte Portugal klare medaljekandidater før opgøret og så kampen som en vigtig test af Schweiz på højeste internationale niveau.
Spår vild Bundesliga-fremtid: Magdeburg-træner dybt imponeret
Bennet Wiegert roser Andy Schmids arbejde som træner og er overbevist om, at Bundesligaklubber allerede har schweizeren på radaren.
Gidsel reagerer på sjældent dansk pointtab
Mathias Gidsel fremhævede de taktiske lærepenge efter Danmarks 28-28-kamp mod Spanien inden den kommende EHF Euro Cup-opgave i Schweiz.





























